Nowa witryna Microsoft Office Online

Microsoft poinformował o uruchomieniu polskiej wersji nowej, przebudowanej witryny internetowej Microsoft Office Online, stanowiącej rozszerzenie systemu Microsoft Office.
Rozbudowa i uaktualnienie serwisu związane są z planowaną premierą nowego systemu Microsoft Office 2007 i są inspirowane jego nową funkcjonalnością i layoutem.

Witryna Office Online powstała wraz z systemem Microsoft Office 2003, stanowiąc uzupełnienie jego funkcjonalności, jako źródło tysięcy dodatkowych artykułów, szablonów, szkoleń, plików graficznych itp. Obecnie polska strona serwisu Microsoft Office Online ma około pół miliona stałych użytkowników (unique users) i ponad 6 milionów odsłon (pageviews) miesięcznie. Nowa wersja serwisu została zaktualizowana i rozbudowana. Projekt graficzny witryny – z kartami i wstążkami w górnym pasku nawigacyjnym – przypomina interfejs użytkownika w programach pakietu Microsoft Office 2007.

Polska wersja serwisu zawiera prawie 200 tys. elementów, w tym niemal 100 interaktywnych kursów szkoleniowych dotyczących obsługi systemu Microsoft Office, kilkaset szablonów dokumentów, kilkanaście tysięcy artykułów z instrukcjami i plików pomocy, a także quizy oraz pliki do pobrania. Użytkownicy, którzy chcą uatrakcyjnić tworzone przez siebie dokumenty, mają do dyspozycji kilkadziesiąt tysięcy bezpłatnych obiektów clipart (grafika wektorowa) i animacji, 15 tysięcy fotografii oraz kilkaset plików dźwiękowych.

„Korzystając z Office Online wszyscy użytkownicy Microsoft Office mogą nie tylko w pełni poznać możliwości pakietu, który zamierzają kupić albo już kupili. Dzięki instrukcjom, szablonom i uaktualnieniom mogą też rozszerzyć jego funkcjonalność i używać go w pełni produktywnie – w domu, w szkole, w małej firmie, czy w wielkiej korporacji” – powiedział Jacek Maśliński, Information Worker Business Group Lead w polskim oddziale Microsoft.

Nowy układ witryny

Nawigacja. Nawigacja i struktura strony zostały całkowicie zmienione, w oparciu o badania zachowań internautów. Na przykład, do tej pory elementy były uporządkowane ze względu na rodzaj ich zawartości (pomoc, szkolenia, pokazy itd). Okazało się jednak, że internauci najchętniej rozpoczynają przeglądanie witryny od wybrania konkretnego programu (np. Excel), a następnie poszukują związanych z nim treści. Lewy pasek nawigacyjny jest więc teraz kontekstowy – wyświetlane na nim łącza zmieniają się w zależności od tego, w którym miejscu serwisu w danej chwili znajduje się użytkownik.

Informacje o produktach. Strona Produkty to nowe miejsce przygotowane z myślą o opisach pakietów, programów, serwerów i usług Microsoft Office. Można stąd także pobrać wersje testowe oraz kupić poszczególne produkty. Już teraz, zanim jeszcze polska wersja systemu Microsoft Office 2007 trafiła do sprzedaży, umieszczono tu pełną informację na jej temat: wymagania systemowe, zasady licencjonowania, porównanie funkcji pakietów itd. Na temat każdego programu są dostępne między innymi następujące materiały: Ogólny opis, Co nowego w programie, 10 głównych zalet, Pomoc i wykonywanie określonych zadań, Nowy interfejs użytkownika, Pokaz w technologii Flash, Często zadawane pytania (FAQ), czy odnośniki do setek plików pomocy. Na stronie Produkty znalazły się również informacje dla użytkowników starszych wersji systemu Microsoft Office.

Pomoc. Strona Pomoc i wykonywanie określonych zadań umożliwia wyszukiwanie kursów szkoleniowych, pokazów, felietonów, quizów, artykułów pomocy i innych materiałów.

Szablony. Do witryny dodano nowe szablony dokumentów. Można wybierać z  ponad 30 kategorii: życiorysy, diagramy, prezentacje, harmonogramy, wizytówki, kalendarze, biuletyny itd. Także sami użytkownicy mogą przesyłać własne projekty szablonów, które po sprawdzeniu zostaną opublikowane na stronie.

Dostęp do zasobów Office Online z programów

Treści z witryny Office Online są dostępne nie tylko z okna przeglądarki, ale także bezpośrednio z programów Office 2007 i – jak dotychczas – Office 2003. Na przykład w programie Word kliknięcie na ikonę „?” umożliwia przeszukanie tekstów pomocy nie tylko znajdujących się na twardym dysku, ale i w witrynie Office Online. Podobnie bez wychodzenia z programu można ściągnąć do swojego komputera szablony dokumentów.

Rozwój – tak jak dotychczas, co tydzień będą publikowane nowe dokumenty, szkolenia, quizy, szablony, obiekty clipart.

www.office.microsoft.com

Wpisy promowane

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry