openSUSE 11 już jest !

Projekt openSUSE, ogólnoświatowe przedsięwzięcie sponsorowane przez Novella, poinformował o dostępności systemu openSUSE 11.0, który można pobrać ze strony openSUSE.org.
openSUSE 11.0 to najnowsze wydanie społecznościowej dystrybucji systemu Linux, stanowiące istotną aktualizację w stosunku do poprzedniej wersji. System wzbogacono o ponad 200 wyróżniających openSUSE nowych funkcji oraz dokonano setek usprawnień aplikacji. Pakiet openSUSE 11.0 zawiera wszystko, co niezbędne, by rozpocząć korzystanie z systemu Linux na komputerze osobistym lub serwerze. Społecznościowa dystrybucja openSUSE stanowi podstawę dla cenionych i nagradzanych produktów z rodziny Novell SUSE Linux Enterprise.

„openSUSE 11.0 to naprawdę fascynujące, przełomowe wydanie, doskonałe dla entuzjastów Linuksa i twórców oprogramowania, a także dla tych, którzy dopiero zaczynają korzystać z systemu Linux”, mówi Joe „Zonker” Brockmeier, menedżer społeczności openSUSE. „Uczestnicy projektu openSUSE, działający w firmie Novell i poza nią, pracowali bardzo ciężko nad wersją 11.0 i naprawdę mogą być z niej dumni. Pakiet ten definiuje nowy standard dla dystrybucji Linuksa.”

OpenSUSE 11.0 zawiera wiele mechanizmów zwiększających możliwości systemu i wygodę jego użytkowania:
– Usprawniony, prostszy w użyciu program instalacyjny.
– Wybór atrakcyjnych interfejsów użytkownika, w tym GNOME 2.22 i KDE 4, trójwymiarowe efekty desktopu dzięki Compiz Fusion 0.7.4 oraz lepsze zarządzanie dźwiękiem w GNOME za pomocą PulseAudio.
– Sprawniejsze zarządzanie pakietami, pozwalające szybko instalować programy wybrane spośród setek gier, aplikacji biurowych, narzędzi internetowych i programistycznych, umieszczonych w bogatych zasobach pakietów openSUSE – bezpłatnych, dostępnych na zasadzie licencji open source.
– Zgodny z Microsoft Office pakiet OpenOffice.org 2.4, w tym usprawniony import makr VBA, obsługa dodatkowych formatów dokumentów Microsoftu, trójwymiarowe wykresy i ulepszone przejścia w OpenOffice.org Impress.
openSUSE 11.0 jest także pierwszą dystrybucją Linuksa, zawierającą Banshee 1.0, co ułatwia zarządzanie cyfrową muzyką i wideo oraz odtwarzanie plików multimedialnych.

„Jestem naprawdę dumny z udostępnienia openSUSE 11.0, zwłaszcza gdy pomyślę, jak wiele wniosła społeczność openSUSE w jego kształt”, mówi Andreas Jaeger, przewodniczący rady projektu openSUSE. „openSUSE 11.0 to prawdziwa synteza działań społeczności – dyskusji, testów, prac programistycznych, translatorskich i promocji.”

openSUSE odzwierciedla kierunek rozwoju korporacyjnych produktów linuksowych Novella i stanowi fundament dla systemów operacyjnych z rodziny SUSE Linux Enterprise. Ulepszenia i usprawnienia wprowadzone w openSUSE 11.0 pomogą tworzyć technologie dla systemu SUSE Linux Enterprise 11, który ma zostać udostępniony przez Novella w przyszłym roku.

„Projekt openSUSE Project jest ważną częścią linuksowej strategii Novella i jest jednym z przykładów naszego zaangażowania w ruch open source” mówi Roger Levy, starszy wiceprezes i dyrektor generalny działu rozwiązań dla platform otwartych w firmie Novell. „Cenimy poświęcenie i wkład społeczności twórców openSUSE. Projekt openSUSE jest punktem wyjścia dla wielu naszych produktów korporacyjnych i daje Novellowi cenną możliwość ścisłej współpracy ze społecznością.”

Pakiet openSUSE 11.0 jest dostępny w postaci zawierającego środowiska GNOME i KDE pełnego obrazu płyty DVD, umożliwiającego użytkownikowi swobodny wybór oprogramowania podczas instalacji, a także dysków „live CD” z GNOME lub KDE. Dyski te umożliwiają uruchomienie systemu openSUSE z desktopem GNOME lub KDE bez modyfikowania zawartości twardego dysku komputera.

Użytkownicy, którym potrzebne jest wsparcie w procesie instalacji, fizyczny nośnik i poradnik, mogą kupić w firmie Novell pudełkową wersję pakietu openSUSE 11.0 (Retail Box). Jego nabywcy uzyskują 90-dniową pomoc w instalacji, dysk DVD z pakietem openSUSE 11.0 oraz drukowaną wersję podręcznika, który pomoże rozpocząć korzystanie z Linuksa.

Projekt openSUSE łączy twórców oprogramowania i ponad milion użytkowników z całego świata, mając na celu promowanie systemu Linux i uczynienie go łatwo dostępnym i prostym w użyciu dla każdego.

www.opensuse.org

Wpisy promowane

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry