Panorama faworyzuje PiS?

Główne wydanie serwisu informacyjnego TVP2 emituje aż o 35% więcej materiałów dotyczących Prawa i Sprawiedliwości niż Platformy Obywatelskiej. Liczba informacji na temat największej partii opozycyjnej jest większa, nawet niż tych dotyczących premiera i rządu – wynika z raportu PRESS-SERVICE Monitoring Mediów.

Taka sytuacja nie zdarzyła się w żadnym z innych analizowanych głównych wydań serwisów informacyjnych najbardziej popularnych polskich telewizji. PRESS-SERVICE Monitoring Mediów już po raz jedenasty wydał raport „Cztery Stacje”, w którym prezentuje wyniki monitoringu czterech najpopularniejszych serwisów informacyjnych – „Faktów”, „Panoramy”, „Wiadomości” i „Wydarzeń”. Opracowanie dotyczy miesiąca listopada 2009.

Pozostałe redakcje starają się zachować parytet. Różnice są minimalne. Na przykład w „Wydarzeniach” o PO znalazło się o 7,1% materiałów więcej niż o PiS. W „Wiadomościach” i „Faktach” odnotowano odpowiednio 1,5% i 1,3% na korzyść PiS-u.

W listopadzie znacznie rzadziej niż w październiku na świeczniku były tematy polityczne. Mimo tego polityka tradycyjnie była na pierwszym miejscu w klasyfikcji najczęściej podejmowanej tematyki, lecz z mniejszą przewagą. Duży wpływ na to miało przygaśnięcie afery hazardowej i stoczniowej oraz bardzo duża ilość materiałów dotyczących świńskiej grypy – zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie. Prócz tego głównymi tematami szczegółowymi w listopadzie okazała się komisja śledcza w sprawie afery hazardowej oraz rocznica obalenia muru berlińskiego.

Jak co miesiąc największą liczbą tematów zajęli się reporterzy „Panoramy”. W listopadzie było ich 312, natomiast od początku stycznia do końca listopada 2009 – 3540, o ponad 650 więcej niż na przykład w „Wydarzeniach”. Drugie miejsce pod względem ilości przygotowanych materiałów zajęły „Wiadomości” – 299. Dziennikarze „Faktów” podjęli 268 spraw, a „Wydarzeń” – 263.

Najbardziej medialnym województwem okazało się mazowieckie oraz lubelskie. Dotyczyło ich odpowiednio 29 i 28 materiałów. Na przeciwnym biegunie znalazły się pomorskie, śląskie oraz lubuskie. Jeżeli chodzi o to ostatnie – listopadowy wynik potwierdza wnioski z raportu „Stolice Regionów” o Zielonej Górze i Gorzowie Wielkopolskim wydanego w grudniu przez PRESS-SERVICE Monitoring Mediów. Wynikało z niego, że stolice lubuskiego są najsłabiej obecne w mediach spośród wszystkich miast wojewódzkich w Polsce.

Najwięcej wpadek zanotowały „Wydarzenia”. Niepokoi fakt, że dziennikarze serwisu Polsatu już drugi raz z rzędu zdecydowanie wyprzedzili resztę stawki w tej niechlubnej klasyfikacji. 21 wpadek to zdecydowanie zbyt dużo, mimo iż o trzy mniej, niż w październiku. Zdecydowana większość z nich to problemy techniczne (16). Zdarzyły się ponadto cztery lapsusy językowe oraz jedna wpadka merytoryczna. Druga w tym zestawieniu jest „Panorama”, która zanotowała 11 błędów, o sześć więcej niż w październiku. „Wiadomości” miały ich pięć, natomiast „Fakty” jedynie cztery.

Już po raz drugi obie redakcje Telewizji Publicznej stronią od ironicznych komentarzy. W „Panoramie” za taki został uznany tylko jeden, natomiast w „Wiadomościach” – cztery. Na czele tego zestawienia nieprzerwanie od wakacji znajdują się „Fakty” (21). Najwięcej przygotowuje ich Maciej Mazur. Prócz niego brylują Tomasz Sianecki oraz Paweł Abramowicz.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top