Pendrive niczym puszka Pandory

Jak co miesiąc firma ESET, producent ESET NOD32 i ESET Smart Security, opublikowała listę wirusów, które najczęściej atakowały komputery polskich użytkowników. W październikowym raporcie pojawiło się nowe na liście zagrożenie Win32/Bflient. To hybryda backdoora i robaka internetowego, która potrafi m.in. pobierać na komputer użytkownika kolejne złośliwe programy.

W czołówce zagrożeń, które w październiku uprzykrzały życie użytkownikom komputerów w Polsce znalazły się złośliwe programy atakujące graczy popularnych gier sieciowych Win32/PSW.OnLineGames (7,75% infekcji), zagrożenia gnieżdżące się w plikach autostartu (7,09% infekcji) i robak Conficker, wykorzystujący lukę w systemie operacyjnym Windows. Ten ostatni był przyczyną prawie 3% wszystkich wykrytych w październiku infekcji. INF/Conficker, który wykorzystuje pliki autostartu do infekowania Confickerem kolejnych komputerów, uplasował się na miejscu czwartym rankingu (1,68% infekcji).
Pendrive niczym puszka Pandory 1
Ostatnią pozycję na liście zajął robak Win32/Bflient (0,96% infekcji), który rozprzestrzenia się za pośrednictwem wymiennych nośników danych, takich jak pendrive’y czy zewnętrzne dyski USB. Ten złośliwy program kopiuje się ze wspomnianych nośników na dysk swojej ofiary, po czym tworzy plik, dzięki któremu każde podłączenie do komputera nowego nośnika USB powoduje jego zainfekowanie. Win32/Bflient po zagnieżdżeniu się w systemie swojej ofiary skrzętnie gromadzi jej prywatne dane, takie jak pliki cookie, hasła czy informacje o wersji zainstalowanego systemu operacyjnego, a następnie przesyła je do zdalnego komputera. Bflient może również przekierować swoją ofiarę na strony internetowe, na których znajdują się kolejne groźne programy.

Światowa lista zagrożeń powstaje dzięki ThreatSense.Net społeczności ponad 140 milionów użytkowników programów ESET na całym świecie, którzy przesyłają próbki podejrzanie zachowujących się aplikacji do laboratoriów ESET. Tam poddawane są one analizie, na podstawie której tworzone są niezbędne sygnatury nowych wirusów oraz raporty o zagrożeniach obecnych w sieci. Dzięki pomocy użytkowników udało się do tej pory zidentyfikować ponad 100.000 różnych zagrożeń.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Kampania "To jest Twój biznes"
01.12.2022 - 31.01.2023
Program społeczny TOP Women w e-biznesie
15.01.2023
Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

Przewiń do góry