Polska ma już milion domen

W prowadzonym przez NASK krajowym rejestrze domen internetowych 6 maja o godzinie 11.51 zarejestrowana została milionowa domena z końcówką „.pl”. Milionowa nazwa domeny to galeria.radom.pl.

Nasz kraj dołączył do grona domenowych milionerów. Znaleźliśmy się wśród 16 krajów, których liczba narodowych adresów www przekroczyła jeden milion rejestracji. Dotychczas Polacy najchętniej wybierali domeny z rozszerzeniem – .pl (668 tys.), com.pl (196 tys.), net.pl (23 tys.) i waw.pl (16.5 tys.). – Niemcy dorobili się już ponad 12 milionów adresów narodowych. W naszym kraju taka liczba jest raczej nierealna. Nawet za 15 lat. Jeśli okaże się, że za pięć, sześć lat będzie 4 miliony domen, będzie to naprawdę ogromny sukces – mówi Marcin Majerek z serwisu Domeny.pl.

Dotarcie do „magicznej” granicy miliona zarejestrowanych adresów .PL zbiegło się z osiągnięciem przez popularne „peelki” pełnoletniości – zostały one ustanowione osiemnaście lat temu w 1990 roku. Można więc stwierdzić, że milion polskich domen jest „małym prezentem” z okazji wkroczenia w „dorosłe życie”.

Jak podaje firma NetArt w chwili obecnej milion i więcej domen narodowych poza Niemcami mają m.in. Wielka Brytania, Francja, Włochy i Holandia.

Polacy również doceniają możliwości wynikające z posiadania własnego i niepowtarzalnego adresu internetowego. W ostatnich miesiącach nastąpił gwałtowny skok tempa rejestracji nowych nazw, który powiązany jest m.in. z obniżeniem na początku 2008 roku opłat za polskie domeny.

– Szybki przyrost rejestracji domen jest ściśle związany z upowszechnianiem się Internetu w naszym kraju oraz coraz większą „niezbędnością” tej usługi w codziennym funkcjonowaniu, przede wszystkim w obszarze biznesowym. – tłumaczy Katarzyna Gruszecka, specjalista ds. rozwoju produktu z 2BE.PL – Sieć nie jest już „rarytasem”, na który stać tylko najzamożniejszych, lecz jednym z codziennych narzędzi pracy. A od pewnego czasu do tych narzędzi zaliczają się również odpowiednio dobrane domeny internetowe. – dodaje.

Polska ma już milion domen 1

To nie koniec "jubileuszy". – Przekroczenie liczby pierwszego miliona polskich domen zbiega się z piątą rocznicą uruchomienia  w pełni zautomatyzowanego systemu rejestracji domen i wprowadzenia przez NASK Programu Partnerskiego, zgodnie z którym firmy partnerskie mają możliwość samodzielnego rejestrowania domen w krajowym rejestrze .pl. Od momentu wprowadzenia Systemu Partnerskiego obserwujemy wzrost liczby rejestrowanych domen i kształtowanie się rynku z aktywnie działającymi na nim rejestratorami  – mówi Andrzej Bartosiewicz, kierownik Działu Domen Internetowych NASK

System Partnerski umożliwia abonentom domen wybór jednego z kilkudziesięciu usługodawców. Obecnie z NASK współpracuje 95 podmiotów, w tym 37 firm zagranicznych.
 
W ciągu minionych pięciu lat całkowicie zmieniły się proporcje w obsłudze klientów w zakresie utrzymywania domen.  Obecnie 95 proc. zarejestrowanych nazw w domenie .pl obsługują Partnerzy, a tylko niecałe 5 proc. domen pozostaje w obsłudze NASK. W przypadku bieżącej rejestracji domen wskaźnik udziału firm partnerskich jest bliski 100 proc.

Polska ma już milion domen 2

W ostatnich latach zmienił się sposób podejścia do wartości domeny internetowej. Do niedawna domena była traktowana „technicznie” – jako adres konieczny do poprawnego działania firmowych serwerów czy poczty elektronicznej. Obecnie wraz ze wzrostem znaczenia zarówno w tradycyjnym biznesie, jak i w rozwijającym się biznesie internetowym, domena staje się dobrem mającym realną wartość rynkową; można ją „kupić”, „sprzedać”, „wynająć” lub potraktować jako dobrą inwestycję.

Jakich więc prognoz możemy spodziewać się na najbliższe lata? Polski rynek domen internetowych wciąż daleki jest od stanu nasycenia – przekonują specjaliści z 2BE.PL – w związku z czym prawdopodobnie czeka nas wciąż okres intensywnego rozwoju. Zwrócić trzeba też uwagę na postępujący rozkwit rynku wtórnego, czyli handlu domenami, który prawdopodobnie, wraz z wyczerpywaniem się puli wolnych adresów, będzie przybierał na sile. Można więc oczekiwać, że w niedalekiej przyszłości będziemy świadkami pierwszej polskiej transakcji domenowej, której wartość przekroczy barierę miliona złotych.

– Patrząc na liczbę i strukturę domen zarejestrowanych przez Polaków widzę jeszcze bardzo duży potencjał rynku. Zakładam, że w najbliższej przyszłości prawie każda z ponad 3,5 miliona firm działających w Polsce powinna posiadać średnio 3 domeny.- mówi Daniel Kotyras, Dyrektor ds. Marketingu w firmie NetArt

Nowe tendencje są obserwowane także w obrębie domeny .pl. Jak informuje Andrzej Bartosiewicz, – Obecnie ok. 8 proc. nazw domenowych zarejestrowanych w krajowym rejestrze .pl służy wyłącznie generowaniu ruchu (tzw. „domain monetization”). Wraz z rejestracją domen traktowanych jako swoiste inwestycje (lokaty) wskaźnik ten sięga ok. 10 proc.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Code Europe
10.06.2024 - 11.06.2024
I ❤ business & HR
11.06.2024 - 12.06.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top