Polski Instytut Sztuki Filmowej odświeża internetowy wizerunek [Aktualizacja]

Polski Instytut Sztuki Filmowej (PISF), jedna z najważniejszych instytucji kulturalnych zajmujących się polską kinematografią, podjęła działania zmierzające do zwiększenia swojej aktywności w internecie. PISF postanowił całkowicie przebudować swoją oficjalną stronę internetową (www.pisf.pl). Dodatkowo Instytut, wspólnie z portalem filmowym Filmweb.pl, przeprowadził ankietę na potrzeby zbliżającego się Kongresu Kultury Polskiej.

Stworzona przez agencję interatywną GoldenSubmarine strona skierowana jest do kilku grup odbiorców. Najszerszą grupę stanowią pasjonaci kinematografii, którym portal zaoferuje informacje dotyczące ambitnego kina, przede wszystkim polskiego. Informacje o bieżących wydarzeniach, blok multimedialny umożliwiający przeglądanie zapowiedzi filmów, kalendarz wydarzeń, czy też spersonalizowany newsletter – to tylko kilka z wielu atrakcji, jakie czekają na użytkowników.

Kolejna grupa odbiorców serwisu to dziennikarze, analitycy rynkowi oraz studenci. Do nich kierowane będą informacje o charakterze branżowym. W dziale Kinematografia  
– będącym swoistą kopalnią wiedzy na temat polskiego kina – znajdą oni informacje  
na temat festiwali i przeglądów filmowych. Wiedza na temat rynku filmowego została wzbogacona o galerię multimediów – znajdą się w niej zdjęcia oraz materiały audio  
i wideo.

Nowa strona PISF-u

Potencjalni partnerzy, beneficjenci oraz filmowcy – to grupa, która znajdzie na portalu informacje branżowe, o charakterze bardziej specjalistycznym. Dział Pierwsze Ujęcie ma za zadanie wspierać kontakt Instytutu z młodymi filmowcami i pomóc im w skorzystaniu z pomocy oferowanej przez PISF. Z kolei dział Asystent Wnioskodawcy pokaże  użytkownikowi, jak krok po kroku uzyskać dofinansowanie od PISF na realizację planowanego projektu, pokaże, jak wybrać odpowiedni program operacyjny i według jakich procedur postępować.

Drugim krokiem świadczącym o zainteresowaniu Instytutu internetem i jego użytkownikami była przeprowadzona wspólnie z Filmweb.pl ankieta wśród społeczności tego największego serwisu filmowego w Polsce. Badanie miało na celu poznanie upodobań widzów oraz ich oczekiwań związanych z przyszłością polskiego filmu.

Wyniki ankiety zostaną przedstawione przez dyrektora PISF-u, Agnieszkę Odorowską na VI Kongresie Kultury Polskiej, który odbędzie się w dniach 23-25 września w Krakowie. Celem tegorocznego Kongresu jest dokonanie bilansu dorobku kultury polskiej w dwudziestolecie transformacji.

– Jesteśmy wdzięczni Filmwebowi za pomoc w przeprowadzeniu ankiety. Myślę, że wyniki badania będą bardzo interesującym materiałem poznawczym i punktem wyjścia do dyskusji na Kongresie Kultury – mówi dyrektor PISF-u, Agnieszka Odorowicz.

– Ponieważ Filmweb tworzy prężna społeczność, mamy możliwość poznania gustów filmowych potężnej grupy odbiorców kochających kino. Chcemy wspierać polską sztukę filmową, a także czynnie uczestniczyć w dyskusji o perspektywach jej rozwoju. Cieszymy się, że udało się to nam tym razem z udziałem PISF-u – mówi Krzysztof Michałowski, wydawca portalu.

***

Aktualizacja

kkpWyniki ankiety przeprowadzonej wśród użytkowników portalu filmweb.pl, które zostały przedstawione na Kongresie Kultury Polskiej:

Polskie kino powinno być wynikiem wolności twórcy, wolne od cenzury i polityki – uważa ponad 76% badanych, którzy wzięli udział w ankiecie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Filmwebu. Wyniki ankiety zostały zaprezentowane wczoraj przez dyrektor Instytutu Agnieszkę Odorowicz na Kongresie Kultury Polskiej

Celem badania było lepsze poznanie upodobań widzów oraz ich oczekiwań wobec rodzimych produkcji. Udział w ankiecie wzięli użytkownicy portalu FIlmweb.pl. Udział w ankiecie wzięli użytkownicy portalu FIlmweb.pl.

Prawie 2/3 respondentów wybiera wśród polskich filmów komedie, a ponad 40% filmy psychologiczne i społeczne. Badani także chętnie oglądają filmy historyczne, kryminały i wojenne (niemal co czwarty) oraz autorskie (prawie co piąty). W polskim kinie respondenci najbardziej lubią dowcip (38,1%), osadzenie akcji w polskich realiach (36,5%) oraz dialogi (36,0%). Badani wybierając polski film głównie zwracają uwagę na temat filmu (45,2%), a w dalszej kolejności na recenzje (16,3%), opinie znajomych (13,2%) oraz obsadę aktorską (11,3%).

Niemal 3/4 respondentów przyznało, że polskie kino powinno być wynikiem wolności twórcy, być wolne od cenzury i polityki, a ponad 70% – że powinno być odważne, a nawet kontrowersyjne. Co drugi respondent wskazał, ze polskie kino powinno być robione z myślą o widzu.

54% badanych uważa, że produkcja polskich filmów powinna być wspierana ze środków publicznych motywując to głównie tym, że polskie kino jest ważną częścią kultury narodowej. Prawie co drugi respondent wskazał, że powinno się uczyć w szkole o filmie w formie zajęć nieobowiązkowych, a co trzeci w formie zajęć obowiązkowych w gimnazjach i liceach.

Ankietę przeprowadził Polski Instytut Sztuki Filmowej wraz z portalem Filmweb.pl wśród społeczności Filmwebu. Wyniki ankiety przeprowadzonej wśród społeczności Filmwebu Agnieszka Odorowicz, dyrektor PISF-u, przedstawiła wczoraj na Kongresie Kultury Polskiej podczas panelu Do czego jest nam potrzebne kino? Kondycja filmu polskiego i szanse polskiej kinematografii.

* * *

Polski Instytut Sztuki Filmowej – będący jednocześnie najmłodszym instytutem filmowym w Europie – powołano do życia w 2005 roku. Jego zadaniem jest przywrócenie polskiemu filmowi rangi i pozycji na świecie, stąd też zakres działalności Instytutu obejmuje m.in. promocję polskich filmów oraz organizację wydarzeń specjalnych. W skład powoływanej przez ministra kultury Rady nadzorującej działalność PISF-u wchodzą m.in. Krzysztof Krauze, Roman Gutek oraz Andrzej Seweryn.

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top