PralniaPieniedzy.com – sztuczki cyberprzestępców

F-secure wspiera wolontariuszy w ich walce z cyberprzestępcami, której ofiarami coraz częściej padają osoby poszukujące pracy w sieci. Tworzone są specjalne strony www, które służą do prania nielegalnie pozyskanych pieniędzy. W języku angielskim praktyka ta jest określana jako money-mules, czyli wykorzystywanie przez cyberprzestępców kont bankowych nieświadomych osób w celu transferowania skradziony pieniędzy z jednego kraju do drugiego.
Używane są w tym celu takie techniki jak phising, trojany bankowe i key loggery.  Ofiara posiada najczęściej legalne konto w banku, do którego przestępcy uzyskują dostęp i za jego pomocą przelewają środki finansowe na konta docelowe ( wyrażenie money-mules pochodzi od smuggle – przemycać [eng]).

Ludzie poszukujący zatrudnienia poprzez Internet coraz częściej stają się nieświadomymi uczestnikami procederu prania pieniędzy. Cyberprzestepcy umieszczają  oferty pracy na prawdziwych witrynach lub tworząc ich imitacje, które dla nic niepodejrzewającego użytkownika niczym się nie różnią od legalnych stron. Za korzystanie z ofert pracy należy uiścić niewielką opłatę. Korzystając ze wspomnianych technik jak kay loggery lub bankowe trojany przestępcy pozyskują dane poufne i poprzez konta użytkowników przelewają skradzione pieniądze na konta docelowe wykorzystując w tym celu mniej znanych operatorów jak Webmoney, E-Gold czy Weste Union. (bardzo często wspomniane środki finansowe pochodzą dodatkowo z nielegalnych wyłudzeń lub innych sieciowych oszustw).

W momencie kiedy policja i banki odkryły zasady funkcjonowania przestępczego procederu to właśnie osoby wykorzystywane do szmuglowania pieniędzy są ostatnim ogniwem łańcucha, najprostszym do zidentyfikowania. Konsekwencje to zamrożenie konta na czas dochodzenia, wpis do historii kredytowej i inne sankcje karne.  Tymczasem są to zwykle osoby nie związane z przestępcami, których konta bankowe zostały po prostu wykorzystane bez ich wiedzy.

Walkę z cyberprzestępcami podjęli wolontariusze na całym świecie. Jednym z nich jest Bob, jego strona to www.bobbear.co.uk, który ujawnia zasady funkcjonowania cybergangów. F-Secure wspiera takie działania w ramach tworzenia portali społecznościowych, które służą do poszerzania wiedzy Internatów dotyczącej bezpiecznego korzystania z sieci. Firma także funduje nagrody za najlepsze newsy dostarczane na stronę bobbear.co.uk.

Tymczasem cyberprzestępcy, którym  strony takie jak bobbear.co.uk przeszkadzają w prowadzeniu nielegalnych procederów podejmują różne działania mające na celu obniżenie wiarygodności tych źródeł informacji. Jedną z ostatnio podjętych akcji było stworzenie imitacji witryny Boba, która stylistyką i zawartością sugerowała, iż służy ona do rozsyłania spamu. W rezultacie niektórzy spośród dostawców Internetu zablokowali  prawdziwą witrynę, uniemożliwiając tym samym użytkownikom zapoznanie się z zawartymi tam informacjami.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry