Prawie 1,4 miliona złotych kar dla piratów w Polsce

Opublikowano: 26 marca 2009. Kategoria: Rynek. Tagi: , , , ,

W wyniku 264 działań prawnych podjętych w 2008 roku przez BSA, polscy przedsiębiorcy używający nielegalnego oprogramowania narazili się na koszt łącznie prawie 1 miliona 400 tysięcy złotych, z czego 1 milion 200 tysięcy złotych to koszty odszkodowań zapłaconych przez przedsiębiorców, a dodatkowe 183 tysiące złotych to koszty już nabytego przez nich legalnego oprogramowania, przy czym dalsze oprogramowanie będzie nabywane w przyszłości.

Bartłomiej Witucki, rzecznik i koordynator BSA w Polsce komentuje opublikowane dane: „W Polsce systematycznie wzrasta liczba przypadków, w których przedsiębiorcy płacą odszkodowania z tytułu korzystania z nielicencjonowanego oprogramowania. W roku 2008 największą ugodą było porozumienie z firmą RMG opiewające na równowartość 80 tysięcy dolarów amerykańskich oraz zobowiązanie do zakupu w określonym terminie legalnych licencji na kwotę 310 tysięcy złotych”.

Jarosław Kierczuk (Autodesk), przewodniczący polskiego komitetu BSA zwraca uwagę, że oprócz dolegliwych konsekwencji finansowych używanie nielicencjonowanego oprogramowania wiąże się również z dużym ryzykiem operacyjnym: „Korzystanie z nielegalnego oprogramowania, stanowiąc poważne zagrożenie bezpieczeństwa informatycznego, może doprowadzić do utraty danych, w tym tych najbardziej poufnych, czy ich przejęcia przez osoby nieupoważnione. Stwarza ponadto realne zagrożenie wykorzystania przez hakerów komputerów firmowych, jako tzw. komputerów zombie służących do włamań i innych ataków”. Kierczuk podkreśla, że tego rodzaju niebezpieczeństwo można zasadniczo zmniejszyć korzystając jedynie z legalnego oprogramowania i dodaje: „Nie sposób także lekceważyć ryzyka utraty dobrej reputacji wskutek ujawnienia faktu korzystania przez firmę
z nielegalnego oprogramowania”.

W 2008 roku w wyniku działań BSA w Europie, na Bliskim Wschodzie oraz w Afryce przedsiębiorcy musieli zapłacić równowartość około 68,4 milionów złotych, z czego około 23,8 miliona złotych to koszty ugód, a ponad 44,6 milionów złotych to koszty zakupu legalnego oprogramowania.  W ubiegłym roku w wyniku 5 546 zgłoszeń o przypadkach piractwa BSA podjęło na tym obszarze ponad 3 000 działań prawnych. Oznacza to, że miesięcznie zgłaszano do BSA średnio 460 firm podejrzewanych o używanie nielegalnego oprogramowania.

Sarah Coombes, dyrektor ds. prawnych BSA w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) powiedziała: „Naruszanie praw własności intelektualnej uderza nie tylko w producentów oprogramowania, ale także w nieuczciwych przedsiębiorców, o czym wyraźnie świadczą poniesione przez nich w 2008 roku koszty. BSA będzie kontynuować swoje działania na rzecz walki z piractwem komputerowym wymierzone w firmy lekceważące prawo. W niepewnych czasach kryzysu ekonomicznego, przedsiębiorcy powinni raczej skupić się na ochronie składników swojego majątku, a nie zasłaniać się trudną sytuacją rynkową uzasadniającą łamanie prawa.”

Przypadki piractwa można zgłaszać telefonicznie pod numerem infolinii BSA 022 434 34 34 lub za pośrednictwem strony internetowej www.bsa.org

Hanna LaskowskaPrawie 1,4 miliona złotych kar dla piratów w Polsce

Podziel się!

O autorze

hania