Przelew weryfikacyjny przy pożyczkach – co warto wiedzieć?

Pożyczając przez Internet, przechodzi się przez bardzo prostą procedurę. Wielu klientów jest jednak zaskoczonych koniecznością przesłania tzw. przelewu weryfikacyjnego. Na czym on jednak polega i czy trzeba się go obawiać?

Pożyczki online – wielkie szanse i pewne zagrożenia

Przelew weryfikacyjny przy pożyczkach – co warto wiedzieć? 1Możliwość pożyczania środków przez Internet niesie za sobą mnóstwo niepodważalnych korzyści. W ten sposób można uzyskać środki w łatwy i  szybki sposób, a na korzystnych warunkach finansowych. Pożyczanie w Internecie stało się popularne w Polsce, o czym świadczy chociażby liczba tego typu ofert dostępnych w porównywarce Matchbanker.pl. Pożyczki online mają wielu zwolenników także i w innych europejskich krajach np. w Szwecji, gdzie prężnie działa portal lanautankreditupplysning.se.

Internet to doskonała platforma dla usług pożyczkowych. Wymaga ona jednak od instytucji pożyczkowych konkretnych rozwiązań, mających na celu przeciwdziałanie niebezpieczeństw czyhających w sieci. Dlatego też instytucje pożyczkowe dbają o bezpieczeństwo danych klientów, a także przeciwdziałają przestępcom, którzy chcieliby wyłudzić pożyczki z użyciem danych osób trzecich. Aby temu zapobiegać, firmy pożyczkowe wymagają od klientów przesłania przelewu weryfikacyjnego.

Jak działa przelew weryfikacyjny?

Zanim uzyska się akceptację wniosku pożyczkowego, trzeba przejść procedurę weryfikacyjną. Przelew weryfikacyjny jest jednym z jego etapów, którego celem jest potwierdzenie tożsamości pożyczkobiorcy.

Klient wysyła przelew, który opiewa na symboliczną kwotę np. jednego grosza. Następnie firma pożyczkowa sprawdza, czy dane osobowe podane we wniosku pożyczkowym są zgodne z danymi osoby, która wykonała przelew. Jeśli wszystko się zgadza, ten etap weryfikacji wniosku zostaje uznany za zakończony sukcesem.

Co ważne, przelew weryfikacyjny wykonuje się tylko raz, czyli wtedy, kiedy w danej firmie pożyczkowej środki pożycza się po raz pierwszy. W przypadku kolejnych pożyczek nie ma już takiego wymogu.

Czy przelew weryfikacyjny jest naprawdę konieczny?

Gdyby przelew weryfikacyjny nie był wymagany przez firmy pożyczkowe online, to istniałoby duże pole do nadużyć. Przykładowo, złodziej na podstawie danych ze skradzionego dowodu osobistego mógłby zaciągnąć pożyczki online na inną osobę. Przelew weryfikacyjny skutecznie zapobiega tego typu praktykom.

W dodatku przelew weryfikacyjny jest bardzo prostą formą potwierdzenia tożsamości, ponieważ można go w pełni przeprowadzić przez Internet, bez konieczności wychodzenia z domu. Firmy pożyczkowe często posiadają konta bankowe w wielu bankach, w których konta mają także klienci. Dzięki temu przelew weryfikacyjny i potwierdzenie tożsamości zwykle następuje naprawdę szybko.

Czy przelew weryfikacyjny jest w pełni bezpieczny?

Co do zasady nie warto obawiać się wykonania przelewu weryfikacyjnego. Jego wykonanie podyktowane jest przecież troską o bezpieczeństwo, a w dodatku jest to bardzo łatwe i szybkie.

Jak zawsze jednak należy zachować czujność. Wiarygodny pożyczkodawca wymagać będzie przelewu na symboliczną kwotę pieniędzy, co jest w pełni zrozumiałe. Jeśli jednak trafiłoby się na sytuację, w której dana firma pożyczkowa wymagałaby wykonania przelewu weryfikacyjnego na podejrzanie wysoką sumę, należy zachować ostrożność i upewnić się, czy dana firma figuruje w rejestrze legalnych firm pożyczkowych znajdujących się w rejestrze online na stronie Komisji Nadzoru Finansowego.

Trzeba pamiętać także o tym, że aby przelew weryfikacyjny rzeczywiście potwierdził tożsamość pożyczkobiorcy, koniecznie należy go wykonać z własnego konta bankowego. Przesłanie przelewu, np. z konta małżonka spowoduje bowiem odrzucenie wniosku, ponieważ nie pozwoli to na potwierdzenie tożsamości wnioskodawcy. Przelew musi być także wykonany online, nie może być więc wykonany np. za pośrednictwem placówki pocztowej.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top