Czy można zarabiać na darmowym oprogramowaniu? Przedstawiamy Quick.CMS i Quick.Cart

W ramach cyklu „Poznajmy się”, w którym przedstawiamy polskich producentów oprogramowania przedstawiamy OpenSolution – dostawcę takich rozwiązań jak Quick.Cms czy Quick.Cart.

Quick.Cms to system umożliwiający łatwe tworzenie stron internetowych, dodawanie treści i zarządzanie nimi. Quick.Cart to oprogramowanie dzięki któremu będziemy mogli uruchomić sklep internetowy. Oprogramowanie jest dostępne za darmo ze strony OpenSolution.org. Można jednak dokupić wersję rozszerzoną, zawierającą bardziej rozbudowane dodatki, gwarancję i wsparcie techniczne. Produkty tworzone przez OpenSolution są proste w instalacji i łatwe w użyciu. Czy są jednak w stanie konkurować z globalnymi firmami dostarczającymi podobne oprogramowanie? Pytamy o to Daniela Hydzika z OpenSolution.

opensolution

Systemy CMS i sklepy internetowe to chyba najbardziej popularna część rynku oprogramowania. Skąd pomysł na produkty?

Gdy zaczynaliśmy udostępniać darmowe programy, w Polsce nie było za dużo konkurencji. To był 2004 rok. Wtedy dominował osCommerce i wiele osób już wtedy miało go dosyć, a więc szukali innego rozwiązania – prostszego lub bardziej zaawansowanego. My postanowiliśmy zrobić to pierwsze.

Czy chcecie walczyć z globalnymi, darmowymi produktami takimi jak WordPress czy osCommerce?

Nie mamy aspiracji innych rozwiązań doganiać pod względem ilości wdrożeń czy funkcjonalności. Użytkownicy naszych programów byliby tym zawiedzeni. Nasze programy mają spełniać kilka kryteriów:

  • maksymalnie wydajne – wiele osób m.in. z tego powodu porzuca Joomlę czy WordPressa szukając czegoś lżejszego i szybszego
  • intuicyjne i szybkie w administrowaniu – dodanie nowego produktu to ok. 1 minuta pracy.
  • oparte o pliki płaskie –wolne od SQLinjection i dające niesamowitą wydajność dla niedużych sklepów (do 2000 produktów)
  • proste w modyfikacji i z otwartym kodem źródłowym – każdy będzie miał pewność, że nie przesyłamy sobie „statystyk” zamówień klientów itp. Programista dzięki temu także bez problemu zmodyfikuje to co jest potrzebne.
  • spełnianie standardów – w tej chwili xhtml (w przyszłości HTML5), CSS   i WAI. Nie znamy żadnego oprócz naszych programów, które spełniałoby te wszystkie   standardy. To świadczyć może o tym, że dbamy o kod źródłowy.
  • bezpieczeństwo – wszystkie dodatki, które publikujemy są przez nas   weryfikowane i sprawdzane. W przypadku innych rozwiązań np. WordPress znane są „włamy” do repozytorium dodatków lub pozostawianie luk tzw. „backdoor’ów”.

Oba Wasze systemy są rozwijane już dość długo – czy nie macie takiego odczucia, że po takim okresie prościej byłoby napisać je od nowa?

Tak też robimy. Prawie każda wersja „przełomowa” taka jest (v1.x, v2.x,   v3.x, v4.x, v5.x i v6.x). Przełomowa wersja wychodzi z reguły co 1,5 roku. Sporo więc czasu zajmuje nam opracowanie „migratorów” bazy danych ze starszej wersji do nowszej. Ponieważ nasze programy są proste i nie są tak rozbudowane, możemy robić duże postępy pod względem wydajności, dobrego pozycjonowania, standardów,   bezpieczeństwa i czytelności kodu źródłowego. Często osoby, które spotkały się z naszym oprogramowaniem kilka lat temu bywały zaskoczone, że tak wiele mogło się zmienić w tak krótkim czasie.

Jaki odsetek Waszych klientów decyduje się na zakup wersji profesjonalnych?

Niestety ciężko tą informację podać, gdyż nie jesteśmy w stanie precyzyjnie podać ile jest instalacji na darmowych skryptach. W katalogu stron zarejestrowano ok 15 000 stron. W rzeczywistości może ich być 2 razy więcej.

Jakie nowości przewidujecie dla swoich klientów w najbliższym okresie?

Nasi klienci to najczęściej firmy projektujące strony internetowe. Nasza oferta jest skierowana głównie do nich. My sprzedajemy samo   oprogramowanie. Nie zajmujemy się kompleksową obsługą klienta od A do Z czyli od projektu graficznego po pozycjonowanie.

Największe zmiany jakie chcemy wprowadzić to kolejne usprawnienia dla   programistów i grafików, które ułatwią im modyfikowanie naszych programów.

Przejrzałem galerię szablonów – jeśli jednak zdecydowałbym się na swój indywidualny projekt to udzielicie mi wsparcia, czy raczej powinienem poszukać grafika we własnym zakresie?

Nasze wsparcie to przesyłanie wskazówek przy modyfikacjach. Udzielamy także wsparcia rozszerzonego, które jest dodatkowo płatne i w ramach tej usługi wykonujemy modyfikacje na stronie klienta, która funkcjonuje na naszym programie.

Ponieważ nasza oferta skierowana jest głównie do projektantów stron internetowych, to w większości sytuacji nasze wskazówki są dla nich wystarczające.

Klientom, którzy poszukują kompleksowych rozwiązań kierujemy do naszych partnerów, którzy świadczą tego typu usługi. Partnerzy to nikt inny jak projektanci stron internetowych, którzy wykonują projekty w oparciu o nasze skrypty.

Więcej informacji o rozwiązaniach znajdziecie na stronie OpenSolution.org.

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top