Ranking najtańszych metod telefonowania

Specjaliści telefonii alternatywnej opracowali zestawienie porad opisujących metody obniżenia domowych rachunków telefonicznych. Z wyliczeń ekspertów „alternatywnego telefonowania” wynika, że przeciętny Kowalski może oszczędzić na rozmowach telefonicznych nawet 95 proc. kosztów rozmów. Zestawienie zawiera porady zarówno dla abonentów, którzy mają dostęp do Internetu jak i dla tych, którzy nie korzystają z komputera.
Dla kogoś, kto korzysta w domu z Internetu (ok. 40 procent Polaków) najbardziej opłacalnym sposobem będzie komunikator lub telefon VoIP. Dla abonentów telefonii stacjonarnej (ok. 70 procent Polaków) zdecydowanie bardziej opłacalne będą karty pre-paid lub alternatywne numery dostępowe. Decydując się na którąkolwiek z możliwości, jakie oferuje telefonia alternatywna można obniżyć rachunki nawet do 95 procent, co przy średnich kosztach rozmów telefonicznych na poziomie 87 zł czyli ok. 10 procent najniższej pensji jest sporą oszczędnością.

– Siłę telefonii alternatywnej obrazuje przykład 10-minutowej rozmowy z Brazylią. W TP SA to koszt 76,3 zł brutto. Z tego samego telefonu korzystając z jednej z usług alternatywnego operatora – tzw. numeru dostępowego np. 0708 108 108 za tą samą rozmowę zapłacimy nie 76,3 zł brutto, a 3,5 zł brutto. Większość ludzi niestety nie wie, że istnieją takie możliwości. Postanowiliśmy to zmienić. Ponieważ alternatywnych ofert telefonowania przybywa, ranking który dziś prezentujemy jest pierwszym z wielu, które będziemy opracowywać – tłumaczy Dariusz Nitka z VoxNet, koordynator rankingu.

Dzięki telefonii alternatywnej opcje telefonowania dopasujemy do naszych potrzeb. Możemy korzystać z różnych usług w zależności od tego, czy dzwonimy przez Internet, na telefon stacjonarny czy komórkowy.

NAJTAŃSZE SPOSOBY TELEFONOWANIA (wrzesień 2007):

1.    komunikatory internetowe – wymagają komputera z dostępem do Internetu i zainstalowania oprogramowania. Aby rozmawiać trzeba dodatkowo zaopatrzyć się w słuchawki internetowe, a to koszt od 30 zł. Rozmowa pomiędzy użytkownikami komunikatora jest bezpłatna, jeżeli jednak chcemy połączyć się z numerem stacjonarnym lub telefonem komórkowym wtedy za minutę rozmowy trzeba zapłacić od 0,8 zł brutto. Najpopularniejszymi komunikatorami są Skype  i GaduGadu.

2.    karty przedpłacone (z ang. pre-paid) można je kupić m.in. na Poczcie. Aby tanio rozmawiać wystarczy wybrać lokalny numer dostępowy lub numer typu 0800 (podane na odwrocie karty), wprowadzić podany na karcie PIN oraz numer telefonu wybranego rozmówcy. Najpopularniejsze karty to Telegrosik, Telepin i TeleRabat. Z kart pre-paid można dzwonić z budek telefonicznych i telefonów stacjonarnych.

3.    numery dostępowe 0708 – po wybraniu numeru dostępowego, z dowolnego telefonu stacjonarnego lub komórkowego w sieci Orange, należy wprowadzić numer telefonu, z którym chcemy uzyskać połączenie. Koszt połączenia z numerem dostępowym wynosi 0,35 zł brutto za minutę i zawiera już koszt połączenia międzymiastowego lub międzynarodowego. Nie podpisuje się żadnych umów, zobowiązań i nie płaci abonamentów. Najpopularniejsze numery dostępowe to wp.Telefon, Halo Interia oraz AleNumer  0708 108 108.

4.    telefon internetowy (VoIP) – operator VoIP nie pobiera opłaty instalacyjnej ani abonamentu. Z usług telefonii internetowej można korzystać zaopatrując się
w specjalną bramkę VoIP (koszt 100 – 200 zł) lub poprzez telefon internetowy (200 – 600 zł). Popularni operatorzy VoIP to np.: IPFon, EasyCall czy AleKontakt

5.    rozmowa przez telefon komórkowy – jej koszt jest uzależniony w dużej mierze od wybranego planu taryfowego, jeden z najtańszych na rynku abonamentów jest czterokrotnie niższy niż w TP SA. Abonament dla klientów indywidualnych zaczyna się np. w Orange już od 10 złotych, przy rozmowach w ramach tej samej sieci za 0,60 zł brutto za minutę. Tanie oferty rozmów międzynarodowych ma nowy Play – od 2 zł brutto z Polski do większości krajów Europy i USA.  Koszty połączeń komórkowych z komórki w Orange może obniżyć AleNumer, wystarczy wpisać do pamięci telefonu numer 0708 108 108 i po połączeniu wybrać numer rozmówcy. Koszt połączenia na wszystkie komórki w Polsce to 0,35 zł brutto. Przez AleKontakt można dzwonić w tej cenie na stacjonarne do krajów Europy Zach. i USA bez dodatkowych opłat.

6.    rozmowa tradycyjna przez telefon stacjonarny – oferty operatorów telefonii tradycyjnej TP SA i firm konkurencyjnych jak Tele2 czy Netia wciąż są najdroższe na rynku. Standardowy abonament w TP SA wynosi 42 zł brutto. Połączenia w kraju w najpopularniejszych godzinach kosztują 0,49 zł za minutę, a najtańsze międzynarodowe od 1,46 zł za minutę. Konkurencyjni operatorzy są zazwyczaj tańsi o ok. 30 procent, telefonia alternatywna o nawet 95 procent.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top