Raport Adkontekst: rynek reklamy kontekstowej wart 207 mln złotych

Sieć Adkontekst przedstawiła czwartą edycję raportu na temat polskiego rynku reklamy kontekstowej. W tym roku zakres raportu został poszerzony o zagadnienia związane z retargetingiem i targetowaniem behawioralnym.

adkontekst reklamaTegoroczne wyniki badania napawają optymizmem i świadczą o rosnącym zaufaniu reklamodawców do tej formy reklamy, przekonuje Adkontekst. W 2012 roku przeciętne wydatki na reklamę realizowaną w sieciach kontekstowych stanowiły niemal 27 proc. budżetów Search Engine Marketing. To już kolejny rok, w którym udział reklamy kontekstowej rośnie w obszarze SEM. Niemalże 98 proc. badanych domów mediowych i agencji interaktywnych deklaruje przeznaczanie budżetów na kampanie w sieciach kontekstowych.

Porównując te wielkości z wynikiem badania IAB AdEx, który wskazuje, że udział wydatków na SEM w 2012 roku wyniósł 35,3 proc., można oszacować, że reklama kontekstowa stanowi 9,44 proc. budżetów reklamowych w polskim internecie. Tym samym Adkontekst wylicza, że polski rynek reklamy kontekstowej jest już wart ponad 207 milionów złotych, tj. o 29 proc. więcej niż w ubiegłym roku.

Badani pozytywnie oceniają efektywność reklamy w sieciach kontekstowych. W 2012 ROI wzrósł średnio o 8,1 proc. (w 2011 średni wzrost ROI wyniósł 4,5 proc.). Jest to dobry znak dla sieci kontekstowych i wyraźny sygnał, że media planerzy doceniają skuteczność emitowanej w nich reklamy, przekonują autorzy raportu.

W roku 2012 wzrosło też znaczenie innych metod targetowania (poza kontekstowym) wprowadzanych przez analizowane sieci. Są to głównie retargeting i targetowanie po zainteresowaniach (behawioralne), które pozwalać mają marketerom na skuteczniejszą realizację celów efektywnościowych. Oprócz dużego zainteresowania retargetingiem, sygnalizowanym już w poprzedniej edycji badania, do głosu dochodzi targetowanie behawioralne, które zostało wskazane przez 64 proc. ankietowanych jako jedna ze skuteczniejszych metod kierowania przekazu.

Marketerzy pragmatycznie korzystają z różnych metod targetowania w zależności od celu kampanii w analizowanych sieciach. Oznacza to także, że termin „sieć kontekstowa” nabiera nowego znaczenia. Można go rozumieć jako opis podmiotu w którym jedną z głównych metod targetowania jest dobór kontekstowy – ale nie jest to jedyna metoda.

Prognozy na 2013 rok również napawają optymizmem. Marketerzy zauważają nowości wprowadzane na rynek przez sieci kontekstowe i deklarują, że planują skorzystać z takich możliwości jak: retargeting spersonalizowany (59 proc.), targetowanie na urządzenia mobilne (55 proc.), zakup w systemach RTB i reklama behawioralna (po 48 proc.).

Czołówka najpopularniejszych sieci reklamy kontekstowej pozostaje bez większych zmian. Google Display Network została wskazana przez prawie 98 proc. ankietowanych. 95 proc. agencji i domów mediowych wskazała, że realizuje kampanie reklamowe w sieci Adkontekst. 68 proc. ankietowanych prowadzi kampanie w sieci BusinessClick, a 25 proc. – w SmartContext. 4,5 proc. badanych deklaruje korzystanie z systemu AdSearch.

Pełna wersja raportu dostępna jest pod adresem: www.adkontekst.pl/raporty/Raport-Rynek-Reklamy-Kontekstowej-2012.pdf

Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI na przełomie kwietnia i maja 2013 roku. Odpowiedzi udzielali przedstawiciele agencji i domów mediowych realizujących kampanie w sieciach kontekstowych. Celem badania było oszacowanie rozmiarów rynku reklamy kontekstowej i przybliżenie jego charakterystyki. Ze względu na celowy dobór próby badanie nie ma charakteru reprezentatywnego i stanowi jedynie ogólny zarys badanej tematyki. W badaniu wzięło udział 44 specjalistów z domów mediowych i agencji interaktywnych.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top