Raport Gemius – Internet 2006

Firma Gemius SA przygotowała raport „Internet 2006” podsumowujący najważniejsze wydarzenia na polskim rynku internetowym w 2006 r. Jak wynika z badań, miniony rok upłynął pod znakiem dynamicznego rozwoju sektora e-commerce oraz reklamy internetowej. Rok 2006 to również okres konwergencji mediów tradycyjnych i internetu, a także wzrost zainteresowania użytkowników stronami stworzonymi zgodnie z ideą Web 2.0.
Raport „Internet 2006” składa się z ośmiu działów: Internauci, Marketing, E-commerce, Reklama, Media, Web 2.0 oraz Komunikacja. Celem opracowania, przygotowanego w oparciu o wyniki badań firmy Gemius, jest pokazanie zjawisk i trendów, jakie miały miejsce na polskim rynku internetowym w minionym roku.

Jak pokazują wyniki raportu, z roku na rok wrasta zaufanie polskich internautów do handlu elektronicznego. Od 2005 r. liczba internautów, którzy dokonali kiedykolwiek zakupu w internecie, zwiększyła się o blisko jedna trzecią, z 41 proc. do 55 proc. W sierpniu 2006 serwis aukcyjny Allegro.pl odwiedził co drugi użytkownik sieci (54,53 proc.). Na zapoznanie się z ofertą poświęcił przeciętnie 2 godz. 46 min. i 11 sek. – ponad 6 proc. całkowitego czasu spędzonego w internecie w tym miesiącu! Wśród sklepów internetowych największym zainteresowaniem cieszyły się księgarnie internetowe – w sierpniu 2006 zajrzał na ich strony co czwarty polski internauta (24,99 proc.). Na drugim miejscu znalazły się sklepy wielobranżowe (17,20 proc.), a na trzecim sklepy specjalistyczne (17,14 proc.).

Rzetelna informacja, szybkość komunikowania, różnorodność opinii i interaktywność to zalety internetu. Nie dziwi zatem fakt, że polscy internauci coraz częściej zaglądają do internetowych wydań ulubionych gazet, słuchają on-line radia, czy też za pośrednictwem sieci oglądają telewizję. Według raportu, od października 2004 r. odsetek internautów słuchających radia on-line zwiększył się o 43 proc. Natomiast w stosunku do listopada 2005 – o 17 proc. Jednocześnie w analizowanym okresie zmniejszył się odsetek osób słuchających radia w sposób tradycyjny – z 59 proc. w październiku 2004 do 50 proc. w listopadzie 2006.

Polscy internauci to także aktywni twórcy cyberprzestrzeni. Pierwsze półrocze 2006 roku minęło pod znakiem dynamicznego rozwoju serwisów umożliwiających oglądanie oraz publikowanie materiałów audio-wideo. Jak wynika z badania Megapanel PBI/Gemius, w okresie od stycznia do sierpnia liczba użytkowników tych witryn wzrosła o ponad 150 proc., z 1,97 mln do 4,97 mln. W sierpniu 2006 r. serwisy z plikami muzycznymi i filmami odwiedziło niemal 40 proc. internautów, w tym co drugi użytkownik w wieku od 15 do 24 lat.

Raport Gemius - Internet 2006 1

Rok 2006 to kolejny rok rozwoju internetowego rynku reklamowego i większych niż ubiegłoroczne wydatków firm na reklamę w internecie. Jak pokazują wyniki raportu, do kreacji reklamowych lubianych przez użytkowników sieci należą: button, link sponsorowany, banner oraz billboard. Najmniejszą sympatią internautów cieszą się natomiast takie formy, jak: toplayer, pop-under, pop-up, interstitial i brandmark. Według prognoz Gemius najbliższe lata to przede wszystkim rozwój reklamy opartej na zaawansowanych technologiach multimedialnych, jak również reklamy kontekstowej i reklamy w wyszukiwarkach.

Raport Gemius - Internet 2006 2

Dynamiczny wzrost wartości rynku reklamy internetowej, rosnąca liczba internautów oraz systematyczny przyrost łącz szerokopasmowych to czynniki sprzyjające wykorzystaniu w codziennej praktyce biznesowej nowoczesnych form promocji. Marketing interaktywny, rozumiany jako kontakt z klientem za pomocą interaktywnych kanałów komunikacji, głównie internetu i telefonu, wykorzystywało w 2006 r. blisko 2/3 przedsiębiorstw w Polsce. Najbardziej powszechną formą marketingu interaktywnego była komunikacja mailingowa, stosowana w 8 na 10 firm wykorzystujących marketing interaktywny. Inne popularne działania marketingowe to reklama internetowa w formie banerów, layerów itd. (57 proc.) oraz promocje sprzedaży organizowane w internecie (41 proc.). Wyniki badania pokazują jednocześnie, że to internet, a nie telefon, był głównym sposobem docierania do odbiorców.

Pełen raport można pobrać ze strony Gemius.

www.gemius.pl

Wpisy promowane

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry