Rezygnacja z Internet Explorera 6 za droga dla brytyjskiego rządu?

Brytyjski rząd nie jest zainteresowany zmianą przeglądarki internetowej – pozostanie przy Internet Explorerze 6. Przekonuje, że koszty ewentualnej zmiany przewyższyłyby korzyści. IE6 pozostanie wiecznie żywa?

Sześć miesięcy temu powstała obywatelska inicjatywa zebrania drogą elektroniczną podpisów pod wnioskiem o zmianę przestarzałej technologii. Pojawiła się wkrótce po tym jak rządy niemiecki i francuski zaleciły swoim obywatelom korzystanie z innych przeglądarek niż IE6 po szeroko komentowanym ataku chińskich hakerów na infrastrukturę Google.

Rezygnacja z Internet Explorera 6 za droga dla brytyjskiego rządu? 1Szóstego czerwca zakończono zbieranie głosów pod elektroniczną petycją (6223 podpisów). 30 czerwca administracja wystosowała oficjalną odpowiedź. Czytamy w niej:

Skomplikowane oprogramowanie zawsze ma swoje słabe strony a zmotywowani adwersarze będą ich poszukiwać i próbować je wykorzystać. Nie ma dowodów, że aktualizacja z najnowszej wersji Internet Explorera do innej przeglądarki sprawi, że jej użytkownicy będą bardziej bezpieczni. Regularne aktualizacje pomagają walczyć z najnowszymi zagrożeniami.

Przedstawiciele władzy mają rację – Microsoft zapowiedział, że zadba o aktualizacje IE6 aż do kwietnia 2014 roku. Wtedy też zakończy się wsparcie dla systemu Windows XP.

Prawdziwym powodem, dla którego administracja nie chce zmian – nawet na o wiele bezpieczniejszą wersję Internet Explorer 8 – jest chęć uniknięcia wiążących się z tym kosztów:

Aktualizacja obecnego systemu może być bardzo skomplikowaną operacją, zajmującą tygodnie niezbędne do testowania i wdrażania dla wszystkich użytkowników. Potencjalny koszt takiej operacji dla podatnika może być znaczący. W wielu przypadkach bardziej opłaca się wykorzystywać IE6 i inne technologie jak firewall’e.

Oczywiście jest w tym sporo racji – nie każdy oczywisty zysk musi być wart niezbędnych do poniesienia kosztów. Ale taka zmiana i tak musi prędzej czy później nastąpić. I choć IE6 odradzana jest przez znaczną większość ekspertów to ostatnio nawet zyskała trochę udziałów w rynku wykorzystywanych przeglądarek. IE6 wiecznie żywy?

Źródło: ArsTechnica, hmg.gov.uk. Grafika: spigotdesign.com

Wpisy promowane

Wydarzenia

Shopper Day 2021
26.10.2021
Expert Summit 2021
04.11.2021
Forum Gospodarki Cyfrowej
09.11.2021
Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry