Rok pracowniczej hossy

Rok 2007 był idealnym okresem na szukanie lub zmianę pracy. Pracodawcy z niemal każdej branży poszukiwali rąk do pracy, więc kandydaci nie mieli powodów do narzekania. Potwierdzają to dane z cyklicznego raportu „Rynek pracy specjalistów w 2007 roku”, przygotowanego przez konsultantów portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl. W ubiegłym roku pracodawcy zamieścili w nim niemal 90 tysięcy więcej ofert niż w roku 2006. Co dziesiąta oferta pochodziła z branży bankowość, finanse i ubezpieczenia.
W minionych 12 miesiącach najłatwiej było znaleźć zatrudnienie w handlu i sprzedaży, finansach i ubezpieczeniach oraz w przemyśle ciężkim. Propozycje z tych trzech branż stanowiły blisko 40% wszystkich ofert zamieszczonych na Pracuj.pl. Jednak największy procentowy przyrost ofert dotyczył przemysłu chemicznego i branży prawniczej (po 119%).

W ciągu ostatnich 3 lat niektóre branże odnotowały nawet kilkukrotny wzrost liczby ofert pracy. Wśród liderów znalazły się m.in. finanse, bankowość, ubezpieczenia (ponad 500% wzrostu liczby ofert w ciągu 3 ostatnich lat), przemysł farmaceutyczny (450% wzrostu) czy edukacja, kształcenie, szkolenia (440% wzrostu). Nawet branże, które znalazły się na dole zestawienia, i tak mogły pochwalić się większą liczbą ofert pracy – ostatnia na liście branża dóbr szybkozbywalnych (FMCG) odnotowała wzrost na poziomie 184% w ciągu ostatnich 3 lat.

Całkowita liczba ofert pracy publikowanych w portalu Pracuj.pl w ciągu ostatnich 3 lat zwiększyła się niemal czterokrotnie: z 53 tys. ofert w 2005 roku do ponad 202 tys. ogłoszeń w 2007 roku.

Rok pracowniczej hossy 6

Rok handlowców i finansistów

W 2007 roku niemal 18% wszystkich publikowanych ofert dotyczyło zatrudnienia w branży handel i sprzedaż. Firmy szczególnie dotkliwie odczuły brak rąk do pracy w tej branży w ostatnim kwartale minionego roku, kiedy to oferowały ponad 10 tysięcy ofert, czyli o blisko 1000 więcej niż w trzecim kwartale 2007.

– Firmy branży handlowej szczególnie dotkliwie odczuwają brak pracowników na rynku pracy. To branża, która charakteryzuje się dużą rotacją, więc pracodawcy muszą prześcigać się w pomysłach na przyciągnięcie pracowników do firmy, m.in. poprzez pozapłacowe świadczenia pracownicze czy prowizje. Wiele firm tej branży prowadzi rekrutację non-stop – komentuje Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl.

Rok pracowniczej hossy 7

Księgowi i HR-owcy liderami 2007 roku

Nieustanne zainteresowanie specjalistami ds. sprzedaży potwierdza również analiza ofert pracy wg kryterium „Działy w firmach”. W 2007 roku oferowano prawie 40 tysięcy ofert w działach handlowych, czyli dwukrotnie więcej niż w 2006 roku i ponad siedmiokrotnie więcej niż w 2005 roku.

W 2007 roku zatrudnienie bez problemu mogły również znaleźć osoby zainteresowane pracą w działach technologicznych (ponad 10% wszystkich ofert) oraz finansowym (prawie 9% wszystkich ofert). Największy procentowy wzrost ofert pracy w 2007 roku (blisko 150%) dotyczył jednak działów księgowości – do których w minionym roku poszukiwano pracowników prawie 6 500 razy – oraz działów personalnych, które oferowały ponad 4000 miejsc pracy (140% wzrost w stosunku do 2006 roku).

– Niezwykle dynamiczne zmiany na rynku pracy w 2007 roku nie pozostały bez wpływu na branżę HR, która potrzebuje coraz więcej specjalistów ds. rekrutacji i zarządzania zasobami ludzkimi. Z kolei rosnąca liczba podmiotów gospodarczych spowodowała wzrost zapotrzebowania na księgowych – dodaje Przemysław Gacek.

Nieco mniej niż w 2006 roku poszukiwano natomiast specjalistów do działów IT-internet, e-commerce oraz badań i rozwoju, odpowiednio było to 1116 ofert (o 9% mniej niż w 2006) i 716 (o 11% mniej). W czwartym kwartale 2007 spadło też  nieco zapotrzebowanie na osoby do działów obsługi klienta i call center i choć w całym 2007 roku ofert pracy z tych działów było blisko dwukrotnie więcej niż w 2006, to ich procentowy przyrost był jednym z najniższych w zestawieniu.

Rok pracowniczej hossy 8Rok pracowniczej hossy 9

Podlaskie dobrze rokuje

W ubiegłym roku pracę najszybciej można było znaleźć w woj. mazowieckim, które generowało prawie co czwartą ofertę. Na drugim miejscu (tak jak w roku 2006) znalazł się Dolny Śląsk, z ponad 22 000 propozycji. Najbardziej cieszy jednak wynik woj. podlaskiego, które – choć zamyka zestawienie za 2007 rok z ponad 4 000 ofert – zanotowało najwyższy wzrost procentowy (105%) w stosunku do roku 2006. Podobnym, ponad stuprocentowym wzrostem liczby ofert pracy mogą się również pochwalić woj. zachodniopomorskie oraz łódzkie.

Rok pracowniczej hossy 10

www.pracuj.pl
www.grupapracuj.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top