Rok pracowniczej hossy

Rok 2007 był idealnym okresem na szukanie lub zmianę pracy. Pracodawcy z niemal każdej branży poszukiwali rąk do pracy, więc kandydaci nie mieli powodów do narzekania. Potwierdzają to dane z cyklicznego raportu „Rynek pracy specjalistów w 2007 roku”, przygotowanego przez konsultantów portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl. W ubiegłym roku pracodawcy zamieścili w nim niemal 90 tysięcy więcej ofert niż w roku 2006. Co dziesiąta oferta pochodziła z branży bankowość, finanse i ubezpieczenia.
W minionych 12 miesiącach najłatwiej było znaleźć zatrudnienie w handlu i sprzedaży, finansach i ubezpieczeniach oraz w przemyśle ciężkim. Propozycje z tych trzech branż stanowiły blisko 40% wszystkich ofert zamieszczonych na Pracuj.pl. Jednak największy procentowy przyrost ofert dotyczył przemysłu chemicznego i branży prawniczej (po 119%).

W ciągu ostatnich 3 lat niektóre branże odnotowały nawet kilkukrotny wzrost liczby ofert pracy. Wśród liderów znalazły się m.in. finanse, bankowość, ubezpieczenia (ponad 500% wzrostu liczby ofert w ciągu 3 ostatnich lat), przemysł farmaceutyczny (450% wzrostu) czy edukacja, kształcenie, szkolenia (440% wzrostu). Nawet branże, które znalazły się na dole zestawienia, i tak mogły pochwalić się większą liczbą ofert pracy – ostatnia na liście branża dóbr szybkozbywalnych (FMCG) odnotowała wzrost na poziomie 184% w ciągu ostatnich 3 lat.

Całkowita liczba ofert pracy publikowanych w portalu Pracuj.pl w ciągu ostatnich 3 lat zwiększyła się niemal czterokrotnie: z 53 tys. ofert w 2005 roku do ponad 202 tys. ogłoszeń w 2007 roku.

Rok pracowniczej hossy 1

Rok handlowców i finansistów

W 2007 roku niemal 18% wszystkich publikowanych ofert dotyczyło zatrudnienia w branży handel i sprzedaż. Firmy szczególnie dotkliwie odczuły brak rąk do pracy w tej branży w ostatnim kwartale minionego roku, kiedy to oferowały ponad 10 tysięcy ofert, czyli o blisko 1000 więcej niż w trzecim kwartale 2007.

– Firmy branży handlowej szczególnie dotkliwie odczuwają brak pracowników na rynku pracy. To branża, która charakteryzuje się dużą rotacją, więc pracodawcy muszą prześcigać się w pomysłach na przyciągnięcie pracowników do firmy, m.in. poprzez pozapłacowe świadczenia pracownicze czy prowizje. Wiele firm tej branży prowadzi rekrutację non-stop – komentuje Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl.

Rok pracowniczej hossy 2

Księgowi i HR-owcy liderami 2007 roku

Nieustanne zainteresowanie specjalistami ds. sprzedaży potwierdza również analiza ofert pracy wg kryterium „Działy w firmach”. W 2007 roku oferowano prawie 40 tysięcy ofert w działach handlowych, czyli dwukrotnie więcej niż w 2006 roku i ponad siedmiokrotnie więcej niż w 2005 roku.

W 2007 roku zatrudnienie bez problemu mogły również znaleźć osoby zainteresowane pracą w działach technologicznych (ponad 10% wszystkich ofert) oraz finansowym (prawie 9% wszystkich ofert). Największy procentowy wzrost ofert pracy w 2007 roku (blisko 150%) dotyczył jednak działów księgowości – do których w minionym roku poszukiwano pracowników prawie 6 500 razy – oraz działów personalnych, które oferowały ponad 4000 miejsc pracy (140% wzrost w stosunku do 2006 roku).

– Niezwykle dynamiczne zmiany na rynku pracy w 2007 roku nie pozostały bez wpływu na branżę HR, która potrzebuje coraz więcej specjalistów ds. rekrutacji i zarządzania zasobami ludzkimi. Z kolei rosnąca liczba podmiotów gospodarczych spowodowała wzrost zapotrzebowania na księgowych – dodaje Przemysław Gacek.

Nieco mniej niż w 2006 roku poszukiwano natomiast specjalistów do działów IT-internet, e-commerce oraz badań i rozwoju, odpowiednio było to 1116 ofert (o 9% mniej niż w 2006) i 716 (o 11% mniej). W czwartym kwartale 2007 spadło też  nieco zapotrzebowanie na osoby do działów obsługi klienta i call center i choć w całym 2007 roku ofert pracy z tych działów było blisko dwukrotnie więcej niż w 2006, to ich procentowy przyrost był jednym z najniższych w zestawieniu.

Rok pracowniczej hossy 3Rok pracowniczej hossy 4

Podlaskie dobrze rokuje

W ubiegłym roku pracę najszybciej można było znaleźć w woj. mazowieckim, które generowało prawie co czwartą ofertę. Na drugim miejscu (tak jak w roku 2006) znalazł się Dolny Śląsk, z ponad 22 000 propozycji. Najbardziej cieszy jednak wynik woj. podlaskiego, które – choć zamyka zestawienie za 2007 rok z ponad 4 000 ofert – zanotowało najwyższy wzrost procentowy (105%) w stosunku do roku 2006. Podobnym, ponad stuprocentowym wzrostem liczby ofert pracy mogą się również pochwalić woj. zachodniopomorskie oraz łódzkie.

Rok pracowniczej hossy 5

www.pracuj.pl
www.grupapracuj.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top