Ruszyły beta testy polskiej chmury obliczeniowej Oktawave [kody!]

Masz swoją stronę i chcesz sprawdzić jak działa chmura obliczeniowa? Najszybsza na świecie? Właśnie ruszyły publiczne testy Oktawave.com – polskiej propozycji od K2 Internet. Mamy kilka zaproszeń dla Was!

Propozycja Oktawave.com to przede wszystkim szybkość – według zapewnień i testów w środowisku laboratoryjnym udało się osiągnąć wydajność na poziomie 1 miliona IOPS dla pojedynczej instancji wyposażonej w 32 GB RAM oraz 16 VCPU (w trakcie testu random read) oraz 3 GB/s ciągłego transferu danych (dla odczytu oraz zapisu).

Obok prędkości istotna jest cena – i tak dla serwisu bazującego na WordPressie dla którego konto hostingowe jest zbyt małe, propozycja Oktawave rozpoczyna się od 72 zł miesięcznie. Według zapewnień twórców ceny będą jeszcze niższe po zaproponowaniu usług w wersji komercyjnej.

Ruszyły beta testy polskiej chmury obliczeniowej Oktawave [kody!] 1

Platforma Oktawave składa się z:

  • OCI (Oktawave Cloud Instances) – w pełni konfigurowalne instancje serwera w chmurze,
  • OVS (Oktawave Volume Storage) – konfigurowalne dyski twarde podłączane do instancji,
  • OPN (Oktawave Private Network) – wirtualne sieci prywatne,
  • ORDB (Oktawave Relational Databases) – integralne środowiska bazodanowe,
  • OCS (Oktawave Cloud Storage) – system obiektowego przechowywania danych w chmurze.

Jedną z ciekawszych propozycji jest autoskaler umożliwiający dynamiczne przydzielanie zasobów w zależności od zapotrzebowania. Dodatkowo, znajdziemy możliwość preinstalowania popularnych aplikacji – np. WordPress, Joomla, osCommerce, phpBB czy sugarCRM.

Pytanie o to dla kogo jest chmura zadaliśmy Maciejowi Kuźniarowi, dyrektorowi projektu.

Oktawave to jest chmura przede wszystkim dla tych, którzy mają dosyć ograniczeń tradycyjnego hostingu. Do tej pory było tak, że usługodawca nakładał na klientów limity i często witryny WWW przestawały działać, jeśli nagle stawały się popularne. Dołączenie dodatkowych zasobów (np. przeniesienie na serwer dedykowany lub dołożenie drugiego serwera) wiązało się z czasem nawet kilku dni czy tygodni – nie trzeba dodawać, że klienci tracili wówczas potencjalne zyski wygenerowane przez zainteresowanie klientów. Co więcej, tradycyjni hosterzy pobierają od nas opłaty, nawet jeśli nie korzystamy z ich infrastruktury.

W Oktawave dajemy naszym klientom tyle zasobów, ile potrzebują w danym momencie. Jeśli sklep z kwiatami w dzień matki odnotuje 100 razy większy ruch, nie ma problemu, żeby automatycznie na ten jeden dzień dołożyć mu 100 dodatkowych instancji i ten ruch obsłużyć. Na drugi dzień maszyny zostaną wyłączone, a klient zapłaci tylko za to, co zużył. Oktawave jest więc dla wszystkich, którzy mają biznes prosperujący w Internecie i chcą poczucia niezawodności i niezależności.

Niektórzy pytają nas o przeciętnego Kowalskiego – czy on też skorzysta z Oktawave. Odpowiadamy wówczas, że tak – jeśli tylko będzie świadom tego, co może w Oktawave zrobić. Dla przykładu oferujemy usługę dysków sieciowych, w ramach której nasi klienci mogą przechowywać swoje dane online i mieć do nich dostęp, gdziekolwiek tylko znajdą połączenie do Sieci. Jeśli ktoś chce więc przechowywać i udostępniać, np. swoją muzykę, filmy czy zdjęcia, może to z Oktawave zrobić.

Dla naszych Czytelników mamy pięć gwarantowanych kodów na darmowe korzystanie z Oktawave w czasie gdy projekt będzie w fazie beta. Kody otrzyma pierwsze pięć osób, które dodadzą komentarz po tym wpisem, pamiętajcie o podaniu prawidłowego adresu e-mail.

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top