Samochód internauty: używany, bezpieczny i za gotówkę

Opublikowano: 18 sierpnia 2008. Kategoria: Bez kategorii. Tagi:

Co czwarty internauta planuje kupić samochód osobowy w ciągu najbliższego roku – wynika z raportu „Internauci a rynek samochodów nowych i używanych”, sporządzonego przez firmę Gemius SA. Auto używane, bezpieczne i za gotówkę to wybór większości kupujących.

Celem badania, przeprowadzonego w lipcu 2008, było poznanie opinii i zachowań internautów zainteresowanych kupnem samochodu. W raporcie przedstawiono szczegółowe dane o potencjalnych nabywcach – ich wiek, miejsce zamieszkania, dochód oraz staż bycia kierowcą. Analizie poddano także czynniki wpływające na zakup samochodu, oceniono siłę nabywczą konsumentów oraz wskazano na preferowane przez kupujących marki.
Jak wynika z raportu Gemius, co czwarty internauta (23 proc.) wyraża chęć nabycia samochodu osobowego w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Zdecydowana większość badanych zainteresowanych kupnem samochodu decyduje się na auto używane (72 proc.). Tylko 21 proc. z nich deklaruje nabycie nowego pojazdu.

Marki i pieniądze

Osoby planujące zakup nowego auta częściej biorą pod uwagę marki segmentu Premium (BMW, Mercedes, Saab), Toyotę i Nissana. W tej grupie konsumentów co trzeci badany planuje wydać na samochód powyżej 70 tys. zł, a co czwarty – od 30 do 50 tys. zł.

 Samochód internauty: używany, bezpieczny i za gotówkę  1

Zakup auta na rynku wtórnym wiąże się ze zdecydowanie mniejszym wydatkiem. Większość internautów rozważających kupno samochodu używanego chce za niego zapłacić maksymalnie 30 tys. zł (81 proc.). Wśród marek preferowanych przez nabywców aut używanych znajdują się Volkswagen, Opel i Ford.

Wymarzony samochód

Przy wyborze odpowiedniego samochodu najwyższą wagę polscy internauci przykładają do bezpieczeństwa. Sprawia to, że poduszki powietrzne i ABS są najczęściej poszukiwanymi przez potencjalnych nabywców elementami wyposażenia. Badani planujący zakup auta mają na uwadze także wygodę. Klimatyzacja, wspomaganie kierownicy i centralny zamek – to czynniki ważne zarówno przy zakupie aut nowych, jak i używanych.

Wybór przez internet

W raporcie poddano analizie również źródła, z których ankietowani czerpią wiedzę na temat motoryzacji. Podstawowym narzędziem jest nieodzownie internet i właśnie to medium jest najczęściej wybierane przez użytkowników sieci planujących zakup samochodu.

Wśród potencjalnych nabywców popularne są zarówno serwisy tematyczne, jak i fora internetowe. Ponadto uznaniem kupujących na rynku pierwotnym cieszą się oficjalne strony producentów bądź dealerów. Inaczej jak w przypadku nabywców aut używanych, którzy preferują nieoficjalne serwisy oraz kluby użytkowników samochodów danej marki.

Samochód internauty: używany, bezpieczny i za gotówkę  2

Niezależnie od tego, czy kupowany samochód ma być nowy czy używany, najpopularniejszą formą sfinansowania transakcji jest płatność gotówką (planujący zakup nowego samochodu – 56 proc., używanego – 62 proc.). Co ciekawe, większość polskich internautów, którzy noszą się z zamiarem kupna samochodu na rynku wtórnym, bierze pod uwagę sprowadzenie auta z zagranicy (70 proc.), głównie z krajów Europy Zachodniej.

 

Hanna LaskowskaSamochód internauty: używany, bezpieczny i za gotówkę

Podziel się!

O autorze

hania