Serwisy społecznościowe bezpieczne dla nieletnich?

Centrum Badawcze Przestępstw Przeciwko Nieletnim – działające w ramach Uniwersytetu New Hampshire – opublikowało raport mówiący, że serwisy społecznościowe nie są tak groźne dla dzieci, jak dotychczas niektórzy sądzili.
Uważano, że większość sieciowych pedofilów udaje nieletnich i w ten sposób namawia swoje ofiary na zgubne spotkania w realu. Tymczasem okazało się, że znacznie częściej przestępca – pokazując prawdziwe zamiary – uwodzi dziecko, które zaczyna angażować się emocjonalnie – podał Reuters. Tylko w 5% analizowanych przypadków pedofil podawał się za nastolatka. Większość spraw dotyczyła „wyzwolonych” 13-15-latków, szczególnie dziewczynek, które padły ofiarą przestępców seksualnych w ogóle nie kryjących się ze swoimi intencjami – powiedziała Reutersowi Janis Wolak z Uniwersytetu New Hampshire. Pedofile wyszukiwali dzieci, które chciały rozmawiać o seksie. Ci nieletni nie traktowali zachowania dorosłych jak wykroczenia – dodała.

Podczas badań okazało się, że serwisy społecznościowe nie były elementem zwiększającym ryzyko. Nie zauważyliśmy przypadków wykorzystywania przez pedofilów prywatnych danych umieszczonych w społecznościach – dodała Wolak. Większość kontaktów była skutkiem rozmów za pośrednictwem komunikatorów internetowych albo czatów. Często wykorzystywanym narzędziem był także e-mail. Badania objęły 3 000 osób w wieku 10 do 17 lat – aktywnych użytkowników sieci. Zostały zrealizowane dwukrotnie, w 2000 i 2005 roku. Dodatkowo przeprowadzono ponad 600 rozmów z przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości USA, którzy na co dzień zajmują się przestępczością online. Raport Wolak znalazł się w najnowszym wydaniu prestiżowego pisma „American Psychologist”.

Jak wygląda sytuacja w polskich serwisach społecznościowych? Czy rodzime serwisy takie jak Epuls, Grono, Nasza-Klasa czy Fotka są również bezpieczne dla dzieci i młodzieży? „Epuls bardzo blisko współpracuje z fundacją Kidprotect, Fundacją Dzieci Niczyje i fundacją ITAKA. Zaangażowaliśmy się w projekty Helpline i Bezpieczny Internet, a w ramach akcji Nie Uciekaj prowadzonej przez ITAKĘ na naszych stronach wyświetlane są alerty o zaginionych dzieciach. Uważam, że robimy dużo aby zapewnić wysoki poziom bezpieczeństwa naszym użytkownikom.” – mówi Wolfgang Laskowski, rzecznik Epulsa.

http://www.reuters.com/article/domesticNews/idUSN1560642020080218
http://www.msnbc.msn.com/id/23226497/

Study: Social networks are actually pretty safe for kids

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top