Skype przejmuje GroupMe – grupowe rozmowy będą darmowe?

Opublikowano: 22 sierpnia 2011. Kategoria: Rynek. Tagi: ,

Firma Skype przejmuje GroupMe, startup oferujący rozwiązania związane z komunikacją grupową. Cena zakupu sięgnąć mogła nawet 85 mln dolarów. Czy użytkownicy Skype’a otrzymają możliwość prowadzenia grupowych rozmów wideo za darmo?

GroupMe powstał zaledwie rok temu, podczas imprezy organizowanej przez serwis TechCrunch. Umożliwia szybkie i darmowe tworzenie grup użytkowników, a następnie prowadzenie rozmów konferencyjnych, dzielenie się zdjęciami, kalendarzami itd. Startup ma aplikacje dla systemów iOS, Android, BlackBerry oraz Windows Phone 7. Do tej pory udało mu się pozyskać 11,5 mln dolarów finansowania.

Skype przejmuje GroupMe - grupowe rozmowy będą darmowe? 1Warunki przejęcia nie zostały ujawnione. Zachodnie serwisy podają jednak, że cena zakupu sięgnąć mogła nawet 85 mln dolarów.

Warto dodać, że Skype umożliwia już prowadzenie grupowych rozmów wideo. W przeciwieństwie jednak do GroupMe, jest to opcja płatna, dostępna obecnie w pakiecie Skype Premium za 20,99 zł miesięcznie.

Zakup GroupMe to najpewniej próba rozwijania tego typu funkcjonalności, poszerzenia oferty zwłaszcza na urządzeniach mobilnych oraz dołączenie większej ilości funkcji społecznościowych. Przedstawiciele Skype przekonują, że to kolejny krok w tworzeniu szerokiej oferty na wielu platformach. Czy użytkownicy komunikatora otrzymają możliwość prowadzenia grupowych rozmów wideo za darmo? Bardzo możliwe.

Ciekawe również czy możliwości GroupMe zostaną wprowadzone także dla użytkowników Facebooka, z którym Skype podpisał niedawno porozumienie.

Negocjacje przejęcia GroupMe trwały od kilku miesięcy. Można więc zakładać, że odbywały się w tym samym czasie co rozmowy na temat zakupu Skype’a przez Microsoft. Ostatecznie Microsoft kupił firmę za 8,5 mld dolarów. Transakcja wciąż czeka na sfinalizowanie.

Dawid ZarazińskiSkype przejmuje GroupMe – grupowe rozmowy będą darmowe?

Podziel się!

O autorze

Dawid Zaraziński

Redaktor naczelny e-biznes.pl. Twórca Instytutu Kontekstów Pracy, który dostarcza wiedzy i inspiracji w szeroko rozumianym temacie pracy. Wcześniej kierownik think tanku biznesowo-technologicznego „How To Do IT” i redaktor prowadzący internetową odsłonę magazynu „Harvard Business Review Polska”. Aktywny na LinkedIn i Twitterze.