Spam powraca! 80% maili to niechciane wiadomości

Zgodnie ze wcześniejszymi przewidywaniami ilość rozsyłanego spamu powróciła do wysokiego poziomu 80% – poinformowała firma Symantec w swoim ostatnim raporcie „The State of Spam”. Zamknięcie firmy McColo nie powstrzymało cyberprzestępców, którzy zdołali już odbudować sieć wysyłkową. Zdarzenie to może spowodować, że spamerzy będą stale wykorzystywać sieci bot typu peer-to-peer, które są bardziej elastyczne w administrowaniu.

„Spam to nielegalny biznes. Zamknięcie firmy McColo pomogło zakłócić ten proceder, ale jak widać – nie na długo. Szybki powrót niechcianych wiadomości do wysokiego poziomu świadczy o tym, jak dochodowa jest to działalność.” – powiedział Piotr Nogaś z firmy Symantec Polska.

Przeciętnie około 90% wszystkich niechcianych wiadomości zawiera jakiś adres internetowy. Firma Symantec sprawdziła jakie domeny były najczęściej wykorzystywane w adresach stron spamerów. Najpopularniejsza okazała się domena .com (68%). Na kolejnych pozycjach znalazły się: .cn – 18,% oraz .net – 5%. Spamerzy wykorzystywali również domeny zarezerwowane dla Rosji (.ru) oraz Niemiec (.de). Rejestracja domeny jest prosta i stosunkowo niedroga, a ich częsta zmiana ułatwia cyberprzestępcom obchodzenie filtrów antyspamowych.

www.symantec.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top