Stabilizacja i potencjał: rejestratorzy oceniają sytuację domeny .PL

Tydzień temu NASK przedstawił raport o domenach .PL w drugim kwartale, o którym również pisaliśmy. Widać oznaki spowolnienia – co może być przyczyną? Zapytaliśmy czołowych rejestratorów. 

AZ.pl: Polska wciąż w czołówce pod względem przyrostu

Stabilizacja i potencjał: rejestratorzy oceniają sytuację domeny .PL 1W każdym biznesie podlegającym wahaniom koniunktury w trakcie roku, przy jego analizie bierze się zazwyczaj pod uwagę współczynnik przyrostu rok do roku, a nie kwartał do kwartału. Przyrost roczny dla dla domeny .PL to 11 proc., co plasuje Polskę w górnej części stawki pośród większych rejestrów. Poniżej przedstawiamy tabelę wskaźnika przyrostu domen rok do roku dla wybranych, najbardziej popularnych domen gTLD i narodowych oraz domen naszych sąsiadów (Czechy, Słowacja, Rosja), którą przygotowaliśmy w AZ.pl na podstawie dostępnych danych z rynku.

Przyrost domen na świecie Q2 2012, analiza przygotowana przez AZ.pl
Przyrost domen na świecie Q2 2012, analiza przygotowana przez AZ.pl

Niekwestionowanym liderem jest Irlandia, z przyrostem ponad 25 proc. rocznie, co jest fantastycznym wynikiem. Na zestawieniu wyróżniają się Francja i Czechy z przyrostem prawie 18 proc. rok do roku oraz Hiszpania i Rosja z przyrostem ok. 16 proc.. Giganci nie zachwycają, zwłaszcza Niemcy – jedynie 4,5 proc wzrostu i nieco lepiej COM, ORG czy EU oscylujące wokół 8 proc. Niestety, niektóre rejestry, jak Chiny oraz .INFO zanotowały spadek ilości zarejestrowanych domen – stwierdził Albert Jerka, członek zarządu AZ.pl.

Domeny.pl: Domeny pokazują jaką mamy gospodarkę

Stabilizacja i potencjał: rejestratorzy oceniają sytuację domeny .PL 2Kilka lat temu stwierdziłem, że domeny są super-papierkiem lakmusowym tego, co dzieje się w gospodarce. Wyjątkowo wrażliwy produkt. I to się zdaje obecnie potwierdzać. Szukając przyczyn obecnej sytuacji, popatrzmy, ile w Polsce jest firm. Ile pojawia się nowych, a ile znika starych – zauważył Marcin Majerek z Domeny.pl.

home.pl: Nasycenie rynku wciąż niskie

Stabilizacja i potencjał: rejestratorzy oceniają sytuację domeny .PL 3Szacujemy, że na koniec roku 2012 liczba obsługiwanych domen.pl będzie oscylowała na poziomie 2,4-2,45 mln. Mimo, że dynamika wzrostu liczby domen.pl maleje, to nadal widzimy ogromny potencjał tego rynku, gdyż jego nasycenie jest wciąż stosunkowo niskie. Ponadto zauważamy, że wzrasta świadomość użytkowników w tematyce domen – coraz lepiej orientują się jakiej domeny potrzebują, jaka nazwa jest najbardziej wartościowa i najlepiej odpowiada typowi ich biznesu – dodał Dariusz Kowalski, odpowiedzialny za rozwój produktu domeny w home.pl

nazwa.pl: Rynek się stabilizuje

Stabilizacja i potencjał: rejestratorzy oceniają sytuację domeny .PL 4Po doskonałych pierwszych trzech miesiącach, w drugim kwartale rejestr domen .pl zanotował dużo niższy przyrost liczby nowych nazw. To najsłabszy wynik w rejestrze od trzeciego kwartału 2010 r. Gdyby nie podsumowania z poprzednich lat, w których niemal zawsze drugi i trzeci kwartał są gorsze niż początek roku, moglibyśmy już mówić o spowolnieniu. Patrząc jednak na to, że wśród rejestrów europejskich cały czas utrzymujemy się na 5 miejscu i coraz szybciej doganiamy Włochów, można jedynie stwierdzić, że rynek się stabilizuje. Niezmiennie od kilku kwartałów, dziennie przybywa średnio 2700-3000 nowych domen, do czego w głównej mierze przyczynia się nazwa.pl, jako lider rankingu nowych rejestracji – podkreśliła Małgorzata Kulka z nazwa.pl.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top