Stwórz własnego Linuksa

Narzędzie openSUSE Build Service pozwala na stworzenie własnej dystrybucji systemu Linux, w tym obecnie również wersji Red Hat i CentOS
openSUSE Build Service to nowatorskie narzędzie dla twórców oprogramowania do łatwego tworzenia i kompilowania pakietów oprogramowania dla różnorodnych dystrybucji systemu Linux. Za jego pomocą można było już wcześniej tworzyć własne dystrybucje systemów openSUSE, Ubuntu, SUSE Linux Enterprise, czy Debian. Obecnie Novell wzbogacił openSUSE Build Service o obsługę pakietów dla systemów CentOS i Red Hat Enterprise Linux.

Twórcy oprogramowania zwykle chcą udostępnić swoje produkty szerokim rzeszom użytkowników Linuksa, ale często stają wobec sytuacji, gdy pakiety przygotowane dla danej dystrybucji nie działają z innymi dystrybucjami systemu. openSUSE Build Service jest rozwiązaniem umożliwiającym tworzenie wysokiej jakości pakietów instalacyjnych dla wielu dystrybucji systemu z tego samego kodu źródłowego. Korzystając z narzędzia do tworzenia obrazów sytemu KIWI, twórcy oprogramowania o otwartym dostępie do kodu źródłowego mogą szybko tworzyć dystrybucje systemu Linux dopasowane do indywidualnych potrzeb, drobiazgowo testować ich jakość i łatwo przygotowywać pakiety do szybkiej instalacji.

Francis Giannaros, członek niezależnej rady openSUSE mówi: „Oprogramowanie tworzone w konkretnych dystrybucjach Linuksa miało często wady wynikające ze specyfiki systemu, które ograniczały możliwość jego szerokiego wykorzystania. Narzędzie openSUSE Build Service, rozwiązanie całkowicie bezpłatne i mające otwarty charakter, ma teraz możliwość bezpośredniej obsługi wszystkich popularnych dystrybucji systemu. Uzupełnienie listy obsługiwanych systemów o Red Hat Enterprise Linux i CentOS czyni z openSUSE Build Service znakomitą platformę jednoczącą twórców oprogramowania. Dodatkowymi zaletami rozwiązania są łatwość wykorzystania, stabilność i ciągły rozwój.”

„Założeniem społecznościowego projektu openSUSE jest zapewnienie użytkownikom możliwości wyboru i przeciwdziałanie wykluczaniu nowatorskich rozwiązań tylko dlatego, że powstały w ramach innego projektu” – mówi Michael Loeffler, menedżer produktu openSUSE w firmie Novell. „Udostępniając obsługę pakietów instalacyjnych dla systemów CentOS and Red Hat Enterprise Linux, narzędzie openSUSE Build Service znacznie ułatwi tworzenie pakietów dla różnorodnych dystrybucji Linuksa i tym samym dodatkowo przyspieszy upowszechnienie nowatorskich pomysłów w środowisku oprogramowania open source. Obecność wspólnej platformy, zgodnej z dowolną dystrybucją Linuksa, ułatwi i zacieśni współpracę między twórcami oprogramowania.”

Narzędzie openSUSE Build Service stanowi zasadniczą częścią projektu openSUSE i dostępne jest na stronie internetowej społeczności openSUSE.org. Projekt openSUSE zrzesza już ponad 50 tysięcy zarejestrowanych użytkowników. Jest to inicjatywa społecznościowa, sponsorowana przez firmę Novell, mająca na celu globalną promocję systemu Linux. Narzędzie openSUSE Build Service, oparte w całości na otwartym kodzie źródłowym, daje twórcom i użytkownikom oprogramowania pełną swobodę doboru i budowania pakietów oprogramowania linuksowego bez względu na wybraną dystrybucję – openSUSE, SUSE Linux Enterprise, Fedora, Debian, Ubuntu, Red Hat, CentOS itd. Stworzone z myślą o otwartości open SUSE Build Service nie narzuca żadnych ograniczeń ze względu na format czy grupę użytkowników i umożliwia każdemu przygotowanie dowolnego pakietu oprogramowania dla dowolnej platformy.

www.opensuse.org/Build_Service

Wpisy promowane

  • Ile trwa budowa domu?
    Czas budowy domu jednorodzinnego zależy od wielu czynników, takich jak wielkość domu, stopień skomplikowania projektu, rodzaj materiałów i umiejętności wykonawców. ...
  • Dlaczego warto wynająć manipulator do szyb na budowę?
    Dlaczego warto wynająć manipulator do szyb na budowę? To proste — podnośnik dźwigowy z przyssawką pozwala na szybkie i bezpieczne ...

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top