Superkomputer Watson wygrywa w teleturnieju

Opublikowano: 16 lutego 2011. Kategoria: Rynek. Tagi: , ,

Superkomputer IBM o nazwie Watson pokonał najlepszych w historii zawodników teleturnieju „Jeopardy” w drugim dniu zmagań. Nie obyło się jednak bez emocji.

„Jeopardy” to bardzo popularny teleturniej amerykański. W Polsce wyświetlany był pod nazwą „Va banque” w latach 1996-2002. Według zasad programu, uczestnicy muszą odpowiadać pytania na zadawane hasła sformułowane jako zdanie oznajmujące (np. prowadzący: najstarszy polski serwis poświęcony tematyce e-biznesu; uczestnik: czym jest e-biznes.pl?).

Superkomputer Watson wygrywa w teleturnieju 1W „Jeopardy” trwa właśnie trzydniowe zmaganie „człowiek vs. maszyna”. Podczas wczorajszego, drugiego dnia zawodów przeciwko sobie stanęli mistrzowie programu Ken Jennings (74-krotny zwycięzca) i Brad Rutter (20-krotny zwycięzca) oraz superkomputer marki IBM o nazwie Watson. Jennings uzyskał wynik 4 800 dolarów, Rutter – 10 400 dolarów. Bezapelacyjnym zwycięzcą okazał się Watson zdobywając 35 734 dolarów.

Komputer zgłosił się pierwszy do 25 z 30 pytań, odpowiadając poprawnie na 24. Wykazał się wiedzą nawet na temat Church Lady, fikcyjnej postaci z programu Saturday Night Live. Pomylił się natomiast przy pytaniu dotyczącym kradzieży portretu Tycjana.

Emocji dostarczyło również finałowe pytanie dotyczącego lotnisk w Chicago. Jennings i Rutter odpowiedzieli prawidłowo – Watson wyraził zakłopotanie pięcioma znakami zapytania odpowiadając: „What is Toronto?????”. Pytanie nie miało jednak wpływu na ostateczny wynik rozgrywki.

Watson, nazwany tak na część jednego z najwybitniejszych prezesów IBM, Thomas’a J. Watson’a, to wynik siedmioletniego projektu poświęconego sztucznej inteligencji. Komputer potrafi rozpoznawać wzory mowy, sprawdzać wyniki w bazach wiedzy i dostarczać najbardziej prawdopodobnych odpowiedzi. Posiada 2880 rdzeni, 16 TB pamięci operacyjnej i nie korzysta z połączenia z internetem.

IBM chce w przyszłości sprzedawać podobne komputery wielkim korporacjom. Jego cena jest szacowana na kilka milionów dolarów.

Dziś finał zmagań Watson’a w „Jeopardy”. Czy Jennings i Rutter zdołają wygrać z superkomputerem?

[Za: Mashable]

Dawid ZarazińskiSuperkomputer Watson wygrywa w teleturnieju

Podziel się!

O autorze

Dawid Zaraziński

Redaktor naczelny e-biznes.pl. Twórca Instytutu Kontekstów Pracy, który dostarcza wiedzy i inspiracji w szeroko rozumianym temacie pracy. Wcześniej kierownik think tanku biznesowo-technologicznego „How To Do IT” i redaktor prowadzący internetową odsłonę magazynu „Harvard Business Review Polska”. Aktywny na LinkedIn i Twitterze.