Tarcza antyspamowa INTERIA.PL

Opublikowano: 16 czerwca 2004. Kategoria: Rynek. Tagi: ,

Portal INTERIA.PL wdrożył w pełni kolejne z zabezpieczeń antyspamowych – technologię SPF (Sender Policy Framework).

Technologia Sender Policy Framework koryguje niedoskonałości protokołu pocztowego SMTP, który nie zawiera mechanizmów autentykacyjnych. Na podstawie wpisów w serwerach DNS system SPF umożliwia potwierdzanie uprawnień nadawcy wiadomości e-mail do rozsyłania korespondencji w imieniu właściciela systemu zlokalizowanego w określonej domenie. Dzięki temu zapobiega, wykorzystywanemu masowo przez spamerów, procederowi fałszowania nagłówków wiadomości e-mail i podszywania się pod użytkowników oraz adresy domenowe właścicieli systemów pocztowych.

Konstrukcja mechanizmów SPF sprawia, że system pocztowy weryfikuje nadchodzącą wiadomość już w momencie nadejścia połączenia z serwera nadawcy, jeszcze zanim zostaną przesłane jakiekolwiek dane treści maila, co zmniejsza obciążenie systemu pocztowego i przyspiesza tym samym doręczanie pożądanej przez użytkowników korespondencji. Zastosowanie SPF jest w stanie eliminować też sporą część wirusów oraz robaków internetowych.

Wstępne szacunki przeprowadzone po wprowadzeniu systemu w portalu INTERIA.PL pozwalają stwierdzić, iż odrzucanych jest około 85% wiadomości e-mail poddanych sprawdzeniu przez SPF. Wszystkie systemy antyspamowe i antywirusowe portalu pozwalają na dostarczenie do skrzynek użytkowników jedynie ok. 250 tys. maili na każdy milion prób połączeń z serwerami portalu.

SPF jest kolejnym, po udostępnionym w lutym br. kompleksowym systemie antyspamowym, zabezpieczeniem użytkowników portalu przed niechcianą korespondencją. Przesyłki pocztowe użytkowników kont portalu weryfikowane są pod kątem pochodzenia ze „spamerskich” domen i adresów IP oraz – zgodnie z indywidualnymi ustawieniami użytkownika – selekcjonowane na antyspamowych filtrach: Globalnym i Prywatnym.

Pierwsze trzy poziomy ochrony antyspamowej, tj. odrzucanie przesyłek ze spamerskich adresów, SPF oraz Filtr Globalny dostępne są bezpłatnie dla wszystkich użytkowników kont pocztowych portalu. Filtr Prywatny aktywować mogą natomiast bezpłatnie użytkownicy pocztowych kont typu premium w portalu INTERIA.PL.

http://poczta.interia.pl

Sylwester KozakTarcza antyspamowa INTERIA.PL

Podziel się!

O autorze

Sylwester Kozak

Facebook Twitter Google+

Specjalista w zakresie marketingu opartego o promocję wiedzy i doświadczenia. Aktywnie prowadzi własne jak i zlecone serwisy internetowe. Przygotowuje koncepcje biznesowe i analizy rynkowe nowych projektów. Ma praktyczne doświadczenie z zakresu promocji, eCommerce, e-PR, SEO, SEM i prowadzenia projektów internetowych.