Touché: nowa definicja dotyku domowej elektroniki

Czy w niedalekiej przyszłości będziemy mieli urządzenia domowego użytku, które będą reagowały na dotyk? Disney Research oraz Carnegie Mellon University postanowiły zrealizować pomysł „czujących” powierzchni.

Nowa technologia o nazwie Touché jest w swym działaniu zbliżona do znanych nam ze smartfonów i tabletów czujników pojemnościowych. Istnieje jednak jedna zasadnicza różnica. W smartfonach czujniki wychwytują tylko częstotliwość odbieraną jako dotyk i położenie na płaszczyźnie. Touché nie ogranicza się do jednej częstotliwości określającej dotyk tylko bazuje na zbieraniu informacji w rozszerzonym zakresie. Odmienny poziom częstotliwości będzie zależał zaś od poziomu przewodnictwa elektrycznego dotykających obiektów.

W wyniku zastosowania takiego sposobu zbierania informacji powierzchnia pokryta Touché będzie w stanie wychwycić jaką częścią ciała dotykamy dany przedmiot albo czy na dany obiekt spadają krople wody. Touché wychwyci również czy dotykamy powierzchnię jednym palcem, dwoma czy całą dłonią.

Przykładem zastosowania technologii Touché może być odczytywanie przez urządzenie określonych poleceń tylko po tym jak go dotykamy. Na przykład po dotknięciu w określony sposób klamki będzie można zobaczyć informację na drzwiach o ewentualnej możliwości wejścia do pomieszczenia. Innym przykładem jest sterowanie odtwarzaczem muzycznym za pomocą przytknięcia palców do dłoni lub przedramienia, wystarczy tylko nałożyć czujniki – opaski na ręce.

Poniżej przedstawiamy film pokazujący jakie możliwości drzemią w Touché:

źródło: VentureBeat.com

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top