TVP testuje w Internecie technologię peer-to-peer

TVP 1 maja udostępniła w Internecie transmisję meczu Speedway Ekstraligi w technologii peer-to-peer. Transmisja była częścią testów prowadzonych przez Telewizję Polską w ramach projektu pod auspicjami Europejskiej Unii Nadawców.
– Podstawowa zaleta P2P polega przede wszystkim na możliwości udostępnienia danej transmisji większej liczbie internautów – mówi Marcin Bochenek, członek Zarządu TVP. – Obecnie prowadzone testy mają charakter techniczny, ale jednocześnie dają realną korzyść naszym widzom. Chciałbym także podkreślić, iż przy wprowadzaniu tego rozwiązania bardzo liczymy na współpracę operatorów sieci telekomunikacyjnych – dodaje.

W Internecie – pod adresem zuzel.itvp.pl – w specjalnym kanale P2P, transmisję meczu Unia Tarnów – Caelum Gorzów 1 maja obejrzało ponad 2,5 tysiąca osób. Transmisję można było obejrzeć także w technologii, którą TVP wykorzystuje do udostępniania treści w Internecie.

Technologia P2P jest korzystna zarówno dla internautów jak i nadawców. Użytkownikom, którzy mają szerokopasmowe łącza pozwala na uzyskanie dobrej jakości transmisji na żywo, a nadawcom udostępniającym transmisje pozwala przede wszystkim zwiększyć dostępność transmisji i efektywniej zarządzać kosztami dystrybucji. P2P to w przypadku transmisji telewizyjnych w Internecie rozwiązanie korzystne także dla dostawców sieci. Dzięki temu, że użytkownicy rozpowszechniają sygnał między sobą, maleje jej obciążenie.

EBU prowadzi testy techniczne P2P w ramach prac nad pilotową wersją portalu P2P Media Portal i nad koncepcją udostępniania w Internecie transmisji telewizyjnych i radiowych za pomocą technologii P2P. W testach obok Telewizji Polskiej biorą udział nadawcy z Niemiec, Danii, Szwecji, Hiszpanii, Belgii, Włoch, Norwegii a także dostawcy Internetu (T-Mobile z Niemiec, KPN z Holandii), producenci sprzętu telekomunikacyjnego i przedstawiciele uczelni z Turynu i Delft. Dostawcą technologii, która jest testowana jest firma Octoshape.

Wpisy promowane

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry