Udany handel w Internecie

E-handel cały czas się rozwija. Zrozumienie rynku sprzedaży internetowej oraz wykorzystanie jego możliwości może przynieść korzyści zarówno przedsiębiorstwom, jak i ich klientom. Z roku na rok przybywa internautów. Spędzają w sieci coraz więcej czasu i chętnie robią zakupy w wirtualnych sklepach. Co sprawia, że popularność e-handlu z roku na rok rośnie?
Badania prowadzone przez Gemius w wybranych krajach europejskich wykazały, że polscy internauci są aktywnymi i doświadczonymi klientami serwisów e-commerce. Wcześnie zetknęliśmy się z rynkiem elektronicznym i wciąż widać perspektywy jego rozwoju. Aż 36 proc. internautów w Polsce, którzy kiedykolwiek robili zakupy on-line, przyznało, że w przyszłości zamierza kupować w ten sposób częściej niż dotychczas.

Według raportu Obserwator Cetelem 2008 do 2015 roku 25 proc. handlu w Europie przeniesie się właśnie do Internetu. Obecnie średni odsetek e-klientów wynosi w Europie 28 proc. Pomimo tych optymistycznych danych należy pamiętać, że rynek e-handlu jest bardzo podzielony. W części państw europejskich można go określić jako dojrzały, a w innych jest ciągle w fazie rozwoju.

Jak sytuacja przedstawia się na polskim rynku e-commerce? Poprawia się sytuacja finansowa Polaków. Dostęp do Internetu jest coraz szybszy i ma coraz większy zasięg. Na przestrzeni 2007 roku liczba internautów wzrosła z 11 do 15 milionów. W zeszłym roku, jak wynika z raportu Cetelem 2008, 18 proc. Polaków kupowało on-line. Tymczasem odsetek e-klientów w Czechach wyniósł  24 proc., a w Niemczech aż 62 proc.

Barierą rozwoju polskiego e-biznesu jest m.in. niedostateczna wiedza na temat wykorzystania Internetu w biznesie. Eksperci Akademii PARP podkreślają, że nie wystarczą dobre chęci klientów. Niezbędny jest rozwój jakościowy i ilościowy po stronie podaży. Czyli po prostu więcej możliwości dokonania bezpiecznych zakupów przez Internet.

Wiedzę konieczną do podjęcia decyzji o tym, czy i jak prowadzić działalność e-biznesową przedsiębiorcy mogą zdobyć pod adresem www.akademiaparp.gov.pl. Na stronie dostępne jest bezpłatne szkolenie internetowe „Marketing internetowy i e-commerce w MŚP”. Szkolenie zawiera przydatne informacje dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność handlową w Internecie lub chcieliby taką rozpocząć. Przedstawiono tam m.in. charakterystyki różnych rodzajów e-biznesu, metody dotarcia do grup docelowych klientów a także zasady organizacji rynków internetowych.
Szkolenie Akademii PARP jest szansą dla właścicieli i pracowników firm MSP, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje zawodowe. Każdy uczestnik Akademii PARP może uzyskać certyfikat, a także wziąć udziału w Programie Nagród Akademii PARP. Szkolenia pozwalają jednorazowo przeszkolić nawet dużą ilość pracowników bez nakładów finansowych i wysiłku logistycznego. Dlatego wśród przedsiębiorstw MSP cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem.

Zawartość merytoryczna została opracowana przez ekspertów z Polski i jest dostosowana do naszych warunków gospodarczych. Każda lekcja podparta jest odpowiednim przykładem. Uczestnicy szkolą się we własnym tempie, w wybranym czasie i miejscu. Nabyta wiedza weryfikowana jest przez specjalnie dobrany system ćwiczeń i testów, który pozwala kontrolować jakość nauki.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Code Europe
10.06.2024 - 11.06.2024
I ❤ business & HR
11.06.2024 - 12.06.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top