VisualEditor – prosty sposób na edycję Wikipedii

Fundacja Wikimedia liczy na zaangażowanie większej liczby użytkowników w edycję Wikipedii zapowiadając wdrożenie prostego w obsłudze, graficznego edytora treści.

Fundacja Wikimedia zapowiedziała na swoim blogu znaczne ułatwienie w edycji Wikipedii i pokrewnych projektów — VisualEditor.

TechCrunch szacuje, że tylko 0,7 procenta użytkowników Wikipedii tworzy aż 50 procent dodawanych do niej treści. Zdaniem Wikimedia Foundation odpowiedzialny za to jest trudny w obsłudze edytor treści. Obecnie przechodząc do trybu edycji w Wiki, zobaczymy tekst wraz ze znacznikami edycji, których trzeba się nauczyć, aby móc poprawnie dodawać i edytować treści.

Fundacja Wikimedia chce, aby użytkownicy mogli dodawać i edytować treści bez konieczności uczenia się skomplikowanej składni, dlatego została podjęta decyzja o utworzeniu edytora wizualnego.

VisualEditor – prosty sposób na edycję Wikipedii 1

Podobny edytor został zapowiedziany w grudniu 2011 roku, a opinie użytkowników zostały wykorzystane przy tworzeniu jego nowej wersji.

Narzędzie  dostępne jest w wersji demonstracyjnej stronie mediawiki.org i dalekie jest od wersji finalnej (nie obsługuje m.in. wstawiania i edycji tabel oraz obrazów). Przez następnych kilka miesięcy mają trwać testy i zbieranie opinii użytkowników. Po wdrożeniu wszystkich poprawek edytor zostanie udostępniony wszystkim jako część silnika MediaWiki.

FOTO: Wikimedia Tech Blog

Wpisy promowane

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry