Wiem, co robiłeś zeszłej nocy…

Opublikowano: 25 maja 2009. Kategoria: Bez kategorii. Tagi: , ,

Kaspersky Lab, producent rozwiązań do ochrony danych, opublikował w autorskiej Encyklopedii Wirusów VirusList.pl nowy artykuł pt. „Wiem, co robiłeś zeszłej nocy…”. Artykuł w przystępnym języku opisuje, jak oprogramowanie bezpieczeństwa może wykorzystywać moduł GPS do zwiększenia jakości ochrony smartfonów.

Coraz więcej telefonów komórkowych jest wyposażonych w zintegrowany moduł GPS, który z dokładnością do jednego metra może poinformować ich posiadaczy, gdzie się znajdują. Przybliżone określenie pozycji możliwe jest nawet bez GPS-a, poprzez obliczenie odległości do najbliższych masztów telefonicznych. Jest to bardzo praktyczne, oznacza bowiem, że za pomocą odpowiedniego oprogramowania możesz zmienić swój telefon komórkowy w niewielki, zawsze dostępny system nawigacji.

Innym potencjalnym zastosowaniem jest śledzenie informacji dotyczących ostatniej wyprawy rowerowej na mapie, łącznie z prędkością i wysokością terenu. Znajomość pozycji geograficznej określonej na podstawie geolokalizacji daje więcej korzyści. Dane te mogą zostać wykorzystane przez oprogramowanie bezpieczeństwa w celu znalezienia utraconego telefonu komórkowego lub pokrzyżowania planów złodziejom telefonów komórkowym.

Wyposażony w odpowiedni program, utracony telefon może podać swoją dokładną nową lokalizację oraz zablokować dostęp do danych osobowych.

W artykule zostały poruszone takie tematy jak lokalizowanie telefonów komórkowych, wykorzystywanie geolokalizacji, wartość informacji i danych osobowych oraz środki ochrony.

Artykuł:
•    Uświadamia wartość danych osobowych i poufnych informacji przechowywanych w telefonach.
•    Opisuje możliwości telefonów komórkowych w zakresie geolokalizacji.
•    Wskazuje, w jaki sposób można wykorzystać znajomość pozycji geograficznej określonej przy pomocy geolokalizacji.
•    Opisuje, jak można zwiększyć bezpieczeństwo, wykorzystując GPS w połączeniu z odpowiednim oprogramowaniem.
•    Zawiera informacje przydatne podczas wyboru odpowiedniego oprogramowania bezpieczeństwa.
www.viruslist.pl

Hanna LaskowskaWiem, co robiłeś zeszłej nocy…

Podziel się!

O autorze

hania