Wikipedia chce zebrać 16 mln dolarów

Wikipedia rozpoczyna coroczną akcję zbierania środków na działalność. W tym roku chce pozyskać 16 mln dolarów. O wsparcie projektu zaapelował twórca encyklopedii, Jimmy Wales.

Dziesięć lat temu, gdy zaczynałem rozmawiać z różnymi ludźmi o Wikipedii, dziwnie na mnie patrzyli. Powiedzmy to sobie szczerze – część firm ze sceptycyzmem traktowała projekt, w którym ochotnicy z całego świata wspólnie mieliby tworzyć wspaniały zasób ludzkiej wiedzy. I to z samej chęci dzielenia się posiadanymi informacjami – napisał Jimmy Wales, założyciel Wikipedii w specjalnym oświadczeniu.

Wikipedia chce zebrać 16 mln dolarów 1Wikipedia, internetowa encyklopedia, którą każdy może edytować, podwoiła liczbę użytkowników od 2007 roku i ma obecnie 400 mln odwiedzających miesięcznie. Jest tym samym piątą najpopularniejszą stroną w internecie.

Wikipedia jest piątym co do popularności serwisem internetowym na świecie. Cztery stojące wyżej od niej w rankingu zostały zbudowane dzięki inwestycjom rzędu miliardów dolarów – a są również utrzymywane dzięki dużym nakładom finansowym. Za tymi serwisami stoją wieloosobowe zastępy pracowników i niezmordowani specjaliści od marketingu – przekonuje Wales.

Wikimedia Foundation, organizacja non-profit, która zarządza Wikipedią pozyskała w ubiegłym roku 8 mln dolarów dofinansowania. W tym roku fundacja chce pozyskać 16 mln dolarów. Pieniądze mają być gwarancją, że Wikipedia i jej siostrzane projekty „pozostaną dostępne za darmo dla ludzi na całym świecie”.

Koszty operacyjne Fundacji w latach 2010-11 wynoszą 20,4 mln dolarów. Znaczna większość niezbędnych środków zdobywana jest poprzez indywidualne darowizny – w 2009 roku dokonano 240 tys. wpłat o średniej wartości 33 dolarów. Również w tym roku można wesprzeć projekt dowolną sumą.

Razem jesteśmy w stanie utrzymać ją dostępną bezpłatnie i wolną od reklam. Możemy sprawić, by była nadal otwarta – byś mógł wykorzystywać informacje zawarte w Wikipedii, jak zechcesz. Możemy utrzymać wzrost Wikipedii – szerzyć wszędzie wiedzę i zapraszać do jej współtworzenia każdego. Co roku o tej porze prosimy wszystkich członków społeczności Wikipedii, by wsparli nasze wspólne przedsięwzięcie skromną darowizną – może to być 20 złotych, 35, 50, czy więcej – dodaje Wales.

Kampania potrwa do stycznia 2011 roku. Pełną treść oświadczenia oraz możliwość finansowego wsparcia znaleźć można pod tym adresem.

Wpisy promowane

Najnowsze wpisy

Scroll to Top