Wikipedia chce zebrać 16 mln dolarów

Wikipedia rozpoczyna coroczną akcję zbierania środków na działalność. W tym roku chce pozyskać 16 mln dolarów. O wsparcie projektu zaapelował twórca encyklopedii, Jimmy Wales.

Dziesięć lat temu, gdy zaczynałem rozmawiać z różnymi ludźmi o Wikipedii, dziwnie na mnie patrzyli. Powiedzmy to sobie szczerze – część firm ze sceptycyzmem traktowała projekt, w którym ochotnicy z całego świata wspólnie mieliby tworzyć wspaniały zasób ludzkiej wiedzy. I to z samej chęci dzielenia się posiadanymi informacjami – napisał Jimmy Wales, założyciel Wikipedii w specjalnym oświadczeniu.

Wikipedia chce zebrać 16 mln dolarów 1Wikipedia, internetowa encyklopedia, którą każdy może edytować, podwoiła liczbę użytkowników od 2007 roku i ma obecnie 400 mln odwiedzających miesięcznie. Jest tym samym piątą najpopularniejszą stroną w internecie.

Wikipedia jest piątym co do popularności serwisem internetowym na świecie. Cztery stojące wyżej od niej w rankingu zostały zbudowane dzięki inwestycjom rzędu miliardów dolarów – a są również utrzymywane dzięki dużym nakładom finansowym. Za tymi serwisami stoją wieloosobowe zastępy pracowników i niezmordowani specjaliści od marketingu – przekonuje Wales.

Wikimedia Foundation, organizacja non-profit, która zarządza Wikipedią pozyskała w ubiegłym roku 8 mln dolarów dofinansowania. W tym roku fundacja chce pozyskać 16 mln dolarów. Pieniądze mają być gwarancją, że Wikipedia i jej siostrzane projekty „pozostaną dostępne za darmo dla ludzi na całym świecie”.

Koszty operacyjne Fundacji w latach 2010-11 wynoszą 20,4 mln dolarów. Znaczna większość niezbędnych środków zdobywana jest poprzez indywidualne darowizny – w 2009 roku dokonano 240 tys. wpłat o średniej wartości 33 dolarów. Również w tym roku można wesprzeć projekt dowolną sumą.

Razem jesteśmy w stanie utrzymać ją dostępną bezpłatnie i wolną od reklam. Możemy sprawić, by była nadal otwarta – byś mógł wykorzystywać informacje zawarte w Wikipedii, jak zechcesz. Możemy utrzymać wzrost Wikipedii – szerzyć wszędzie wiedzę i zapraszać do jej współtworzenia każdego. Co roku o tej porze prosimy wszystkich członków społeczności Wikipedii, by wsparli nasze wspólne przedsięwzięcie skromną darowizną – może to być 20 złotych, 35, 50, czy więcej – dodaje Wales.

Kampania potrwa do stycznia 2011 roku. Pełną treść oświadczenia oraz możliwość finansowego wsparcia znaleźć można pod tym adresem.

Wpisy promowane

  • Jak wysłać paczkę do Niemiec?
    Niemcy to ponad 83-milionowy kraj, który jest największym sąsiadem, a zarazem jednym z największych partnerów handlowych Polski. Nasza gospodarka jest ...
  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry