Wikimedia zebrała 16 mln dolarów

Wikimedia Foundation ogłosiła, że udało jej się zebrać 16 mln dolarów niezbędnych do prowadzenia działalności. Pozyskane środki zapewnić dalsze, wolne od reklam funkcjonowanie Wikipedii i innych projektów WikiWiki.

Wikimedia Foundation to organizacja opiekująca się projektami opartymi na idei WikiWiki, w tym najważniejszą – internetową encyklopedią, Wikipedią. Jest amerykańską spółką non profit założoną w 2003 roku. Od 2005 roku działa Stowarzyszenie Wikimedia Polska, które promuje i wspiera projekty Wikimedia Foundation w naszym kraju.

Wikimedia zebrała 16 mln dolarów 1Działalność fundacji opiera się na corocznych zbiórkach przeprowadzanych w internecie. W ubiegłym roku udało się zebrać 7,5 mln dolarów. Właśnie zakończyła się tegoroczna zbiórka. Łącznie pozyskano 16 mln dolarów, które mają umożliwić funkcjonowanie Wikipedii i innych projektów (m.in. Wikisłownik, Wikicytaty, Wikibooks) oraz zapewnić, że pozostaną wolne od reklam.

Ten rok jest jednak nieco bardziej niezwykły niż pozostałe, ponieważ w tym roku obchodzimy także dziesiątą rocznicę powstania Wikipedii. To bardzo ważne, że mogliśmy w ten sposób rozpocząć rok. To znaczy, że udało się nam zebrać cały budżet zaplanowany przez Fundację Wikimedia, abyśmy mogli wspierać Wikipedię i jej siostrzane projekty w czasie, gdy ruszamy w następną dekadę naszej wspólnej pracy – napisał w specjalnym liście Jimmy Wales, założyciel Wikipedii.

W ramach tegorocznej zbiórki pieniężnej na rzecz Wikimedia Foundation przekazano ponad 500 tys. datków (w ubiegłym roku – 230 tys.) oraz 130 tys. datków dla lokalnych fundacji partnerskich z całego świata. Średnia wartość jednego datku to ok. 22 dolary. Łącznie zebrano 16 mln dolarów: 13,5 mln pochodziło z datków przekazanych online, pozostała kwota spoza sieci (np. poprzez czeki). To ponad dwa razy więcej niż w roku ubiegłym (7,5 mln dolarów).

Tegoroczna zbiórka zawierała w sobie wszystko to, co kochamy w projektach Wikimedia: jednoczenie się ludzi, przekazywanie tego, co mają i wspólne czynienie niesamowitych rzeczy. Wkład pracownika technicznego z Mumbai w Indiach łączy się z wkładem maklera z Londynu oraz studenta z Moskwy, a rezultatem jest to, że możemy zachować i podtrzymać to połączone wsparcie na następny rok – dodał Jimmy Wales.

Czy zebrane pieniądze przełożą się na funkcjonowanie „polskiej” Wikipedii lub Stowarzyszenie Wikimedia Polska? Nie wprost. Paweł Zienowicz, rzecznik Stowarzyszenia przypomina, że Wikimedia Foundation to osobny byt, z własnymi finansami (Stowarzyszenie jako organizacja pożytku publicznego utrzymuje się głównie z tzw. jednego procenta). Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone przede wszystkim na infrastrukturę informatyczną wszystkich (ponad 260) językowych edycji encyklopedii.

Każde przedsięwzięcie, komercyjne czy niekomercyjne, może spożytkować nieograniczoną ilość funduszy. Podobnie jest w tym przypadku, nie brakuje pomysłów, problemem są środki na ich realizację – mówi Paweł Zienowicz.

Zakończona kampania potwierdziła jednocześnie wcześniejsze badania: najskuteczniejszą metodą zachęcania do przekazywania datków jest baner reklamowy ze zdjęciem twórcy Wikipedii.

Wales zgodził się udostępnić swój wizerunek za darmo. Sukces kampanii pokazuje, że ludziom dobrze się kojarzy – dodał Zienowicz.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Kampania "To jest Twój biznes"
01.12.2022 - 31.01.2023
Program społeczny TOP Women w e-biznesie
15.01.2023
Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

Przewiń do góry