Wikipedia zgaśnie w proteście przeciwko SOPA

SOPA to ustawa amerykańskiego rządu, która może ograniczyć wolność słowa i wprowadzić cenzurę internetu. Wikipedia postanowiła zaprotestować przeciw takiej sytuacji.

Wikipedia to kolejny serwis internetowy, który dołącza do protestu przeciwko dwóm amerykańskim ustawom – SOPA, czyli Stop Online Piracy Act oraz PIPA, PROTECT IP Act. Obie ustawy budzą wiele kontrowersji w środowisku internetowym, jako że mogą w konsekwencji wprowadzić cenzurę i ograniczać wolność internetu.

Jimmy Wales, założyciel Wikipedii, zdecydował, po burzliwych konsultacjach i dyskusjach z użytkownikami Wikipedii i jej administratorami, wysłać do amerykańskiego rządu wiadomość. Napisał on o planach wyłączenia na 24 godziny anglojęzycznych stron wolnej encyklopedii. Protest rusza o północy w środę, 18 stycznia. Po wejściu na stronę Wikipedii w tym czasie użytkownicy w Stanach Zjednoczonych zobaczą czarną planszę z informacją o proteście. Na innych stronach Wikipedii również znajdą się banery informujące o przyłączeniu się do protestu przeciwko SOPA.

Wikipedia zgaśnie w proteście przeciwko SOPA 1

Dick Costolo, szef Twittera, uznał decyzję podjętą przez Wikipedię za „głupotę”. W komunikacje na Twitterze przyznał, że zamykanie globalnej strony internetowej tylko przez politykę jest niemądre i że Twitter nie pójdzie w ślady Wikipedii. Encyklopedia, ogłaszając zamknięcie anglojęzycznej witryny, w jego ocenie, straciła neutralność wobec decyzji politycznych.

Czym jest SOPA?

SOPA to jak do tej pory jedynie projekt ustawy, nad którym głosowanie zostało na razie zawieszone do czasu uzyskania konsensusu społecznego. Ustawa pozwalałaby Departamentowi Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych oraz właścicielom praw autorskich na wnoszenie o nakaz sądowy wykierowany w stronę stron internetowych oskarżonych o łamanie lub pozwalanie na łamanie praw autorskich. Zwolennicy twierdzą, że jest to ustawa chroniąca przede wszystkim prawa autorskie i jest ona koniecznością. Przeciwnicy uważają, że jest ona równoznaczna z cenzurą internetu, zaszkodzi idei wolnej sieci, zagrozi informatorom i jest ona wyrazem blokowania wolności słowa. W takim kontekście łamie ona poprawkę do Konstytucji Stanów Zjednoczonych.

Czym jest PROTECT IP Act?

PROTECT IP Act czyli Preventing Real Online Threats to Economic Creativity and Theft of Intellectual Property Act of 201,1 jest również projektem ustawy w Senacie Stanów Zjednoczonych i ma ona udostępnić rządowi oraz właścicielom praw autorskich dodatkowe narzędzie służące do blokowania pirackich stron, które oferują podrobione lub łamiące prawa autorskie towary, zwłaszcza witryn zagranicznych.

 

Wpisy promowane

  • Na czym polega obsługa kadrowo-płacowa?
    Pracownicy będący podstawą każdego biznesu, wymagają umiejętnego i sprawnego zarządzania. Bez tego żaden pracodawca nie będzie w stanie zapewnić swojemu ...
  • Nadzór nad pracownikami terenowymi w firmie
    Kontrola pracy w terenie ma korzystny wpływ na efektywność podejmowanych działań. Dzięki nadzorowi przedsiębiorstwa mogą skuteczniej wykrywać ewentualne nieprawidłowości oraz ...

Wydarzenia

IT w Ubezpieczeniach
09.12.2021
Pytech Summit 2021
09.12.2021
Kongres Bezpieczeństwa Sieci
16.12.2021
Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry