Windows 8: menadżer okien także ze wstążką

Microsoft przedstawił wygląd menadżera okien w nadchodzącym Windows 8. Explorer doczeka się interfejsu wstążkowego, znanego z m.in. z pakietu biurowego Office. Decyzja budzi kontrowersje.

Microsoft tłumaczy wybór takiego rozwiązania nawykami użytkowników. Przekonuje, że 10 komend dostępnych w Windows Explorerze odpowiada za 81,8 proc. jego wykorzystania. Z tej perspektywy przejście na graficzny interfejs ma być ułatwieniem i wsparciem takich zachowań. Wstążki w menadżerze okienek mają również budować spójną całość z pakietem biurowym Office.

Zdaniem Stevena Sinofsky’ego z Microsoftu wstążka, mimo, że nie jest przede wszystkim interfejsem dotykowym, sprawdzać będzie się o wiele lepiej w interfejsach wyłącznie dotykowych niż tradycyjne rozwijane menu i menu kontekstowe.

Windows 8: menadżer okien także ze wstążką 1

Paradoksalnie jednak to, co Microsoftowi wydaje się najlepsze dla użytkowników, może być najsłabszym elementem projektu, zauważają krytycy. Czy przeładowane przyciskami, ikonami, funkcjami wstążki nie będą bardziej irytować niż pomagać? Wstążki krytykowane były już przez dużą część klientów przy okazji wprowadzenia ich w pakiecie Office 2007.

Wiemy, że wykorzystanie wstążek w Explorerze może spotkać się ze sceptycyzmem ze strony części najbardziej doświadczonych użytkowników, ale ma to swoje oczywiste zalety – dodał Sinofsky.

Windows 8: menadżer okien także ze wstążką 2

Warto również pamiętać, że w kwestii całościowego wyglądu Windows 8 Microsoft idzie dwiema drogami. Z jednej rozwój interfejsu wstążkowego, implementowanie go w kolejnych funkcjach i aplikacjach systemu (już w Windows 7 dostępny jest m.in. w popularnej aplikacji Paint), z drugiej pojawienie się „dotykowych okienek” zorientowanych wyraźnie na urządzenia mobilne.

Spory objętościowo post na blogu „Building Windows 8” jest wart lektury. A tymczasem krótki przegląd tego, jak zmieniał się Windows Explorer w kolejnych wersjach systemu.

Windows 8: menadżer okien także ze wstążką 3

Windows 1.0

Windows 8: menadżer okien także ze wstążką 4

Windows 3.1

Windows 8: menadżer okien także ze wstążką 5

Windows XP

Windows 8: menadżer okien także ze wstążką 6

Windows 7

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry