Windows 8: Microsoft pokazuje dotykowe „okienka” (wideo)

Podczas konferencji D9 Microsoft dokonał pierwszej prezentacji systemu operacyjnego Windows 8. Nowe „okienka” są wyraźnie zorientowane na urządzenia z ekranami dotykowymi oraz zainspirowane mobilnym systemem Windows Phone 7.

Największą zmianą w porównaniu do Windows 7 jest wykorzystanie potencjału ekranów dotykowych. Niewątpliwie twórcy systemu inspirują się mocno wykonaniem mobilnego Windows Phone 7, który zbiera pozytywne recenzje. Microsoft przekonuje, że choć nowy system projektowany jest głównie z myślą o ekranach dotykowych, to równie dobrze sprawdzi się w przypadku korzystania z myszki i klawiatury.

Ikony mają być zastąpione przez „płytki”. Każda aplikacja zainstalowana na komputerze ma być reprezentowana w ten sposób. Płytka aplikacji wyświetlić może więcej informacji o jej funkcjach niż tradycyjna ikona oraz pokazywać dynamicznie zmieniające się dane. Ekran startowy Windowsa zmieni się w „osobistą mozaikę płytek”.

Windows 8: Microsoft pokazuje dotykowe „okienka” (wideo) 1

Pomiędzy aplikacjami przełączać będzie się można wykonując odpowiednie gesty ręką lub myszką. W większości przypadków aplikacje działać będą w trybie pełnoekranowym. Będzie można jednak wyświetlać dwa działające programy obok siebie. Udostępniona zostanie także wirtualna klawiatura.

Poza wykonanym za pomocą HTML5 oraz Javascriptu interfejsie płytkowym, Windows 8 oferować będzie tradycyjny wygląd znany z choćby Windowsa 7. Umożliwiać ma to pełną wsteczną kompatybilność i pozwalać na uruchomianie popularnych aplikacji takich choćby jak pakiet MS Office.

Windows 8 będzie instalowany na wielu typach urządzeń: komputerach stacjonarnych, latopach, tabletach itp. Najwięcej pytań budzi właśnie ta unifikacja. Czy system dobrze sprawdzi się na starszych komputerach stacjonarnych i laptopach? Czy naprawdę będzie wygodny jeśli nie korzystamy z ekranu dotykowego?

http://www.youtube.com/watch?v=p92QfWOw88I&feature=player_embedded

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top