Wooga pozyskuje 24 mln dolarów na nowe gry

Opublikowano: 31 maja 2011. Kategoria: Rynek. Tagi: , , ,

Wooga, niemiecki producent gier społecznościowych pozyskał 24 mln dolarów w drugiej rundzie finansowania. Firma chce stać się jedną z największych na świecie firm zajmujących się tego typu rozrywką.

Niemiecka firma Wooga (nazwa pochodzi od angielskich słów „world of gaming”) nie może pochwalić się takim medialnym zainteresowaniem jak choćby Zynga, ale wszystko wskazuje na to, że twórcom CityVille rośnie ważny konkurent.

W drugiej rundzie finansowania mająca swą siedzibę w Berlinie firma otrzymała 24 mln dolarów. Łącznie pozyskała już 31,5 mln dolarów. Swojego wsparcia udzieliły firmy Highland Capital Partners, Tenaya Capital Balderton Capital oraz HV Holtzbrinck Ventures. Pozyskane pieniądze mają być przeznaczone na produkcję kolejnych gier na Facebooka.

Wooga pozyskuje 24 mln dolarów na nowe gry 1

Wooga osiągnęła ostatnio ważny sukces – udało jej się pozyskać 30 mln użytkowników grających w wyprodukowane przez firmę gry miesięcznie (są wśród nich Diamond Dash, Monster World, Happy Hospital oraz Bubble Island). Stawia ją to w pierwszej lidze twórców aplikacji na Facebooka – obok wspomnianej wyżej firmy Zynga i takich spółek jak Playdom czy Crowdstar.

W ciągu zaledwie dwóch lat od powstania firmy, Wooga znacząco urosła – na starcie tworzyło ją pięciu pracowników, dziś pracuje tam 85 osób. Co ciekawe, Wooga ma zamiar każdego tygodnia zatrudniać dwie nowe osoby; chce bowiem osiągnąć zatrudnienie na poziomie 150 pracowników do końca tego roku.

Przykład niemieckiej firmy oraz wzbudzająca emocje wycena producenta FarmVille (Zynga warta ma być nawet 10 mld dolarów) pokazują, że gry społecznościowe pozostają bardzo „gorącym” tematem w branży internetowej. Cieszą się również dużym zainteresowaniem inwestorów. Kilka dni temu 85 mln dolarów pozyskała firma Kabam, która odpowiada za takie społecznościowe tytuły jak Dragons of Atlantis, Glory of Rome czy Global Warfare.

Na drugiej rundzie finansowania nie kończy się rozwój Wooga. Firma ambitniejsze plany.

W ciągu 10 najbliższych lat chcemy stać się jedną z największych na świecie firm zajmujących się grami. Przez 40 lat gry komputerowe były ukierunkowywane przede wszystkim na młodych mężczyzn – czyli około 10 proc. populacji. My wierzymy, że granie jest ogólnoludzką potrzebą dlatego tworzymy gry dla 100 proc. populacji – zapowiedział Jens Begemann, twórca i szef Wooga.

Dawid ZarazińskiWooga pozyskuje 24 mln dolarów na nowe gry

Podziel się!

O autorze

Dawid Zaraziński

Redaktor naczelny e-biznes.pl. Twórca Instytutu Kontekstów Pracy, który dostarcza wiedzy i inspiracji w szeroko rozumianym temacie pracy. Wcześniej kierownik think tanku biznesowo-technologicznego „How To Do IT” i redaktor prowadzący internetową odsłonę magazynu „Harvard Business Review Polska”. Aktywny na LinkedIn i Twitterze.