WordPress zaatakowany – poufne dane w rękach przestępców

Firma Automattic, producent popularnego silnika blogowego WordPress przyznała, że stała się celem cyberataku. Skradzione mogły zostać dane nawet 18 mln blogów.

Doświadczyliśmy niskopoziomowego (na poziomie konta root) włamania do wielu serwerów i możliwe jest, że wszystko na tych serwerach zostało ujawnione – poinformowała firma na oficjalnym blogu.

WordPress zaatakowany - poufne dane w rękach przestępców 1Mimo zapewnień Automattic, która przekonuje, że zasięg włamania był ograniczony, ucierpieć mogło ok. 18 mln blogów, którzy używają platformy WordPress.com. Atak najprawdopodobniej nie dotknął serwisów, które korzystają z WordPressa jako silnika zarządzania treściami, a dane przetrzymują na zewnętrznych serwerach.

Jakiego typu dane trafiły w ręce przestępców? Skradzione mogły zostać dane bardzo istotne: hasła do baz danych, loginy do serwisów społecznościowych, dane użytkowników czy klucze API do różnych usług.

Matt Mullenweg, twórca WordPressa zapewnia, że trwa ustalanie przyczyn i źródeł włamania. Obiecuje także, że jego firma zrobi wszystko, by takie sytuacje nie pojawiły się w przyszłości. Radzi jednocześnie zmienić hasła do witryn oraz by były to kody trudne do odszyfrowania.

To nie pierwsze tak poważne kłopoty WordPressa. W czerwcu ubiegłego roku Platforma WordPress.com miała awarię, którą uniemożliwiła dostęp do serwisów na około godzinę.

Wpisy promowane

  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...
  • Ezoteryka a karty Tarota
    Stawianie Tarota to praktyka, którą wykorzystuje bardzo wiele osób. Jest to jeden ze sposobów, który umożliwia sprawdzenie tego co nas ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry