Wybrano zwycięzcę II edycji Urban Quest

Opublikowano: 5 października 2017. Kategoria: Rynek. Tagi: , , ,

Zakończyła się II edycja programu Urban Quest, zainicjowanego przez Skanska i Business Link. Organizatorzy po raz kolejny poszukiwali startupów oferujących innowacyjne rozwiązania dla przestrzeni biurowych.

Ze wszystkich zgłoszeń jury wyłoniło zwycięzcę, którym został startup JiTiV. Finałowe spotkanie i wyniki konkursu zostały ogłoszone podczas spotkania Business Mixer w Business Link Astoria w Warszawie.

JiTiV to nie tylko nazwa startupu, ale również rozwiązanie, które okazało się zwycięskim w II edycji Urban Quest. Innowacyjny system składa się z elementów:

  • urządzeń elektronicznych montowanych w puszkach podtynkowych, które pozwalają użytkownikowi na zarządzanie sprzętami elektrycznymi przy pomocy autorskiej aplikacji mobilnej,
  • chmury obliczeniowej analizującej dane – to dzięki niej system uczy się zachowań użytkowników, co pozwala na automatyczne wyłączanie urządzeń które niepotrzebnie pobierają prąd.

Tak działający system jest w stanie ograniczać pobór energii oraz podpowiada, kiedy użytkownikowi opłaca się zakupić nowy sprzęt elektroniczny. Rezultatem wprowadzenia produktu na rynek będzie: redukcja zanieczyszczeń powietrza (zmniejszając zapotrzebowanie na energię elektryczną zmniejsza się ilość toksyn wydalanych podczas jej produkcji), zmniejszenie kosztów utrzymania nieruchomości oraz zwiększenie bezpieczeństwa, wzrost świadomości ekologicznej, podniesienie standardu i wygody życia.

Wybrano zwycięzcę II edycji Urban Quest 1

Przed uczestnikami II edycji Skanska i Business Link postawili zadanie przygotowania technologicznych pomysłów mogących poprawić komfort i bezpieczeństwo osób korzystających na co dzień z biurowców – pracowników, gości, osób z różnymi ograniczeniami, zwłaszcza poruszających się na wózku inwalidzkim czy niewidomych. Ze wszystkich zgłoszeń wybrano najlepszą piątkę, która uczestniczyła w spotkaniach mentoringowych z ekspertami Skanska oraz Business Link. Celem tych spotkań było przekazanie praktycznych wskazówek startupom i wskazanie im ścieżek rozwoju biznesu. Finaliści zaprezentowali swoje pomysły 3 października podczas spotkania Business Mixer, finalizującego II edycję Urban Quest. Na podstawie wystąpień, jury zdecydowało, że to właśnie JiTiV zasługuje na miano najbardziej innowacyjnego startupu tej edycji.

Urban Quest realizowany przez Skanska i Business Link to największy projekt proptech-owy w CEE i patrząc na obecną edycję bardzo szybko rozwijający się. To już blisko 100 startupów biorących udział w dwóch edycjach programu nie tylko z Polski, ale z całego regionu CEE oraz pierwsze wdrożenia i inwestycje – mówi Dariusz Żuk, prezes Business Link.

Zwycięski projekt zostanie wdrożony w budynkach Skanska, tak jak ma to miejsce w przypadku InMotion, laureata pierwszej edycji. Startup zaproponował rozwiązanie pozwalające na mierzenie czasu korzystania z biurek w strefach coworkingowych. Projekt InMotion pozwala na optymalizację przestrzeni biurowej.

W marcu 2018 roku rozpocznie się nabór do III edycji programu.

Dawid ZarazińskiWybrano zwycięzcę II edycji Urban Quest

Podziel się!

O autorze

Dawid Zaraziński

Redaktor naczelny e-biznes.pl. Twórca Instytutu Kontekstów Pracy, który dostarcza wiedzy i inspiracji w szeroko rozumianym temacie pracy. Wcześniej kierownik think tanku biznesowo-technologicznego „How To Do IT” i redaktor prowadzący internetową odsłonę magazynu „Harvard Business Review Polska”. Aktywny na LinkedIn i Twitterze.