Wykop.pl Fenomenem 2008 roku

Tygodnik Przekrój ogłosił laureatów nagród Fenomeny 2008, które są przyznawane przez czasopismo od pięciu lat. Oprócz Agnieszki Radwańskiej, Krystiana Lupy oraz fundacji Uniwersytet Dzieci nagrodę przyznano także serwisowi internetowemu Wykop.pl. Wykop.pl został również wyróżniony nagrodą publiczności – Fenomenem Czytelników Przekroju.

Na zdjęciu Tomasz Drożdżyński i Michał Białek z Wykop.pl; fot. Oskar Nowotka
Na zdjęciu: Tomasz Drożdżyński i Michał Białek z Wykop.pl; fot. Oskar Nowotka

Wzorowany na amerykańskim serwisie Digg.com, Wykop.pl powstał 28 grudnia 2005 roku. Proste zasady: zarejestrowany w serwisie użytkownik proponuje link z interesującym tematem, użytkownicy portalu głosują na propozycję, która ma dzięki temu możliwość pojawienia się na głównej stronie. Jak to wygląda aktualnie? Zarejestrowanych jest 85 tys. internautów; ok. 400 „wykopów” dziennie; 2,5 mln unikalnych użytkowników na dzień; 30 mln odsłon.

Ale Wykop.pl to nie tylko ciekawostki. Twórcy Wykop.pl są dumni z wypromowania filmu o Mirosławie Zochowskim, który jest chory na zespół Tourette’a. Dzięki wykopaniu informacji mężczyzna znalazl pracę w przyjaznym dla niego środowisku. Nie brakuje też śledztw w sprawie oszustw w hipermarketach albo informacji o zagubionym psie.

Pomimo tego, że Wykop.pl ma zarejestrowanych 85 tys. użytkowników selekcja informacji odbywa się w sposób uniemożliwiający dostanie się treści banalnych i obrażających czyjeś wartości. Elementem selekcjonującym jest system plusów i minusów, przyznawanych danemu linkowi oraz dyskusja w komentarzach. Ważnym aspektem jest to, że gro użytkowników serwisu to osoby zajmujące się branżą IT oraz projektowaniem stron internetowych.

Autorzy artykułu przyznają, że treści zamieszczane w Wykop.pl często znajdują kontynuację w postaci artykułów zamieszczanych w dziennikach oraz tygodnikach. Nie omija to też dziennikarzy Przekroju.

Link do serwisu Wykop.pl: http://www.wykop.pl

http://www.przekroj.pl/fenomenyprzekroju_laureaci_artykul,4289,1.html

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry