Wzbogacony Timeline na Facebooku

W połowie grudnia informowaliśmy o pojawieniu się nowego widoku profili w serwisie Facebook. Mowa tu o tzw. Timeline, czyli „Osi czasu”, prezentującej w sposób wszechstronny historię życia użytkownika. Timeline zyskał właśnie nowe funkcjonalności.

Pierwotnym planem właścicieli Facebooka było wprowadzenie „osi czasu”, czyli Timeline składającego się z trzech działów, tj. Zdjęć w tle, Zdarzeń oraz Aplikacji. O ile dwa pierwsze działy funkcjonują bez zarzutów, to część Aplikacji dotychczas nie została uruchomiona. Teraz ma się to zmienić, dzięki czemu Timeline stanie się kompletny. Facebook informuje, że użytkownicy serwisu będą mogli dowiedzieć się o tym, czego w danym momencie słucha ich znajomy, czy też co przygotowuje na obiad.

Wzbogacony Timeline na Facebooku 1

Facebook oferując dział Aplikacje do „Osi czasu” zawiązał współpracę z 60 różnymi firmami, w tym z takimi serwisami jak: Fab.com, Foodspotting, Foodily, Ticketmaster, Pinterest, Rotten Tomatoes, Pose, Kobo, Gogobot, Netflix czy też Spotify.  Przełoży się ona na zwiększenie katalogu czynności, o jakich będą mogli opowiadać swoim znajomym użytkownicy Facebooka. Integrując konto w serwisie społecznościowym ze swoim profilem w innych portalach, użytkownik otrzyma możliwość uzupełnienia działu „Aplikacje” na „Osi czasu”.  Timeline będzie prezentować, czego aktualnie słucha użytkownik Facebooka, jaki film obejrzał, co ugotował, jaką książkę przeczytał i tak dalej.

Na Facebooku już teraz funkcjonują dwie aplikacje tworzone przez deweloperów, informujące o aktywności użytkowników podjętej poza samym portalem. Chodzi tu o aplikacje Washington Post Social Reader oraz The Guardian. Czytanie artykułów publikowanych w obu serwisach współpracujących z Facebookiem odbywa się z poziomu serwisu społecznościowego.

Jeśli użytkownik będzie korzystał z aplikacji w serwisach partnerskich Facebooka, taka informacja znajdzie się na jego profilu, w Aktualnościach oraz tzw. Tickerze. W analogiczny sposób funkcjonować będą aplikacje muzyczne, kulinarne, modowe, czy filmowe. Na Timeline ma się pojawić osobny dział, a właściciel profilu samodzielnie będzie mógł wybrać, jakie aplikacje mają się w jego obrębie wyświetlać. W aplikacjach znajdą się różne czasowniki, w ilości od 2 do 10, z których skorzystać będzie mógł użytkownik Facebooka. Oprócz „Lubię to”, będą to takie czynności jak „chcę”, „słucham”, „czytam”, „kupiłem” itd. Facebook nie ogranicza możliwości dołączania nowych czasowników do aplikacji, ale podkreśla, że nie będzie wspierał negatywnych działań w tym zakresie.

http://www.youtube.com/watch?v=86Dqen4VpzE&feature=related

W przypadku aplikacji muzycznych na Facebooku pojawi się funkcja „Listen With”, czyli „Słuchaj z”. Umożliwi ona słuchanie tego samego utworu, który odsłuchują w tym czasie nasi znajomi. Klikając w odpowiedni przycisk zaczniemy słuchać piosenki za pośrednictwem tej samej aplikacji, co wybrany znajomy z Facebooka.

Wzbogacony Timeline na Facebooku 2

Wpisy promowane

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry