Z e-ksiażką bezpieczniej w Internecie

McAfee proponuje w bezpłatnej, przystępnej postaci plan bezpiecznego korzystania z Internetu adresowany do rodzin.
Firma McAfee udostępniła nowy, 10-punktowy plan bezpiecznego korzystania z Internetu  w postaci książki elektronicznej, którą można pobrać bezpłatnie ze strony McAfee Advice Centre. Plan zawiera przystępne wskazówki dotyczące bezpiecznego korzystania z Internetu, opracowane pod kątem młodszych i starszych dzieci, nastolatków oraz osób rozpoczynających swą przygodę z Internetem.

Opracowane rady są przeznaczone także dla rodziców, nauczycieli, opiekunów grup, organizacji non-profit i innych osób, które pragnęłyby propagować zasady bezpiecznego korzystania z zasobów sieci. Co ciekawe, kierownictwo McAfee udziela mediom wypowiedzi na temat tego, jak eksperci do spraw bezpieczeństwa sami dbają o internetowe bezpieczeństwo swoich rodzin i przyjaciół.

Wraz z elektronicznym poradnikiem, firma McAfee opracowała również quiz weryfikujący wiedzę nastolatków na temat bezpieczeństwa na „cyfrowej drodze” i sposobów uchronienia się przed oprogramowaniem szpiegowskim, spamem, oszustwami i kradzieżą tożsamości. Zawierający 10 pytań quiz, który również można pobrać ze strony McAfee Advice Centre, przyznaje oceny od „nierozważnego buntownika” (dla dzieci i nastolatków, które nie zdołały uzyskać więcej niż 6 punktów) do „cyfrowego eksperta” (za podanie  9 lub 10 prawidłowych odpowiedzi).

„Czasy, gdy ludzie wchodzili do Internetu tylko po to, by znaleźć potrzebne informacje i skorzystać z poczty elektronicznej, dawno minęły – Internet jest dziś nieodłączną częścią codziennego życia” – mówi Todd Gebhart, starszy wiceprezes i dyrektor generalny działu Consumer, Mobile and Small Business w firmie McAfee –  „Cyberprzestrzeń to wspaniałe środowisko pełne nowych możliwości, staje się jednak coraz bardziej niebezpieczne i codziennie pojawiają się w nim nowe zagrożenia. Obowiązek chronienia dzieci przeglądających Internet spoczywa na rodzicach, przygotowaliśmy więc kilka prostych rad, które pomogą sprawić, by przygody młodych ludzi w sieci były bezpieczne i przyjemne. Opracowaliśmy również quiz, do rozwiązania którego rodzice powinni zachęcić dzieci, by ułatwić im zrozumienie, które zachowania w sieci są bezpieczne, a które ryzykowne.”

Dzieci i nastolatki często cechuje ryzykowne zachowanie w sieci. Na przykład ponad 80 procent młodych ludzi korzysta z gier internetowych. Wykorzystują to autorzy złośliwego oprogramowania, tworzący konie trojańskie służące do wykradania haseł i tożsamości.  51 procent nastolatków pobiera z sieci pliki muzyczne , a tymczasem wpisanie w wyszukiwarce hasła „digital music” prowadzi często do stron mogących bez wiedzy użytkownika zarazić komputer oprogramowaniem szpiegowskim, wirusami i exploitami. 45 procent młodych ludzi przyznaje, że nieznajome osoby prosiły ich o podanie przez Internet danych osobowych.

Książka elektroniczna udostępniona przez McAfee pokazuje, jak wszyscy członkowie rodziny mogą współdziałać, by wspólnie ustalić granice i reguły postępowania. Wśród porad znajdziemy również wskazówki, jak rejestrować czaty, blokować użytkowników i zgłaszać włamania. E-Book zawiera też m. in. informacje na temat przeznaczonych dla dzieci specjalnych przeglądarek i wyszukiwarek. Na podanej stronie WWW znajduje się takze blankiet w postaci certyfikatu zobowiązania, który po wydrukowaniu i podpisaniu przez członków rodziny można powiesić obok komputera, by przypominał o przestrzeganiu zasad bezpiecznego używania komputera.

www.mcafee.com/advice

Wpisy promowane

Wydarzenia

IT w Uczelniach
07.03.2024
19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top