Zainfekowani mimo ochrony

Badania przeprowadzone przez laboratorium PandaLabs wykazały, że komputery 72% firm i 23% użytkowników domowych, które mają zaktualizowany system ochrony są zainfekowane złośliwym oprogramowaniem. Dlatego, aby zwiększyć świadomość ryzyka i na bieżąco informować o złośliwym oprogramowaniu, Panda Security uruchomiła międzynarodową kampanię Infected or Not.
Laboratorium Panda Security, specjalizujące się w wykrywaniu i analizie złośliwego oprogramowania, przeprowadziło w 2007 roku badania na próbie liczącej ponad 1,5 miliona użytkowników. Okazało się, że 72% sieci w firmach jest zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem mimo, iż firmy posiadają zainstalowany oraz zaktualizowany system zabezpieczeń. Ponadto zainfekowana jest prawie jedna czwarta komputerów należących do użytkowników domowych. Dane te są dowodem na występowanie coraz większej liczby zagrożeń internetowych oraz tego, iż tradycyjne systemy ochronne nie zapewniają skutecznej ochrony przed nowymi złośliwymi kodami, które pojawiają się każdego dnia. Oznacza to również, że wielu zainfekowanych użytkowników nawet nie wie o infekcji.

Zainfekowani mimo ochrony 1

Po pierwsze: wiedzieć
Aby uczulić użytkowników na problem stale wzrastającej liczby złośliwych kodów i związanych z tym niebezpieczeństw, firma Panda Security przygotowała międzynarodową kampanię Infected or Not  Dzięki niej zarówno firmy, jak i użytkownicy indywidualni mają możliwość skorzystania z bezpłatnego narzędzia do oceny poziomu bezpieczeństwa danej sieci lub komputerów. Narzędzie to wykorzystuje największą na świecie, bo liczącą ponad 11 milionów próbek złośliwego oprogramowania, bazę, dzięki której można zwiększyć bezpieczeństwo komputerów.
„Wielu użytkowników i menedżerów IT uważa, że wszystkie systemy zabezpieczeń są takie same. Myślą, że wystarczy zainstalować tradycyjne oprogramowanie antywirusowe, aby zapewnić sobie właściwą i pełną ochronę. Prawda jest jednak taka, że z uwagi na ewolucję złośliwego oprogramowania użytkownicy tradycyjnych systemów antywirusowych są w coraz większym stopniu narażeni na niebezpieczeństwo” – tłumaczy Maciej Sobianek, specjalista ds. bezpieczeństwa Panda Security Polska. Utrata poufnych danych oraz tożsamości, a w rezultacie okradanie kart kredytowych i kont bankowych to tylko niektóre skutki pracy na zainfekowanym komputerze.

Po drugie: wykrywać i usuwać, czyli Kolektywna Inteligencja
Systemy zabezpieczeń Panda Security bazują na Kolektywnej Inteligencji, dzięki której mają wykrywać to złośliwe oprogramowanie, które umyka tradycyjnym rozwiązaniom. Poprzez kampanię Infected or Not Panda Security chce udowadnić, że ta nowatorska technologia zapewnia dużo skuteczniejszą ochronę niż inne dostępne na rynku rozwiązania.

Kolektywna Inteligencja to innowacyjny model ochrony, który polega na gromadzeniu od społeczności internetowej informacji na temat złośliwego oprogramowania, a następnie automatycznym ich przetwarzaniu w specjalnie w tym celu utworzonych centrach danych. Informacje są gromadzone na serwerach Panda Security, a nie na komputerach poszczególnych użytkowników, co oznacza maksymalne możliwości wykrywania przy ograniczonym wykorzystaniu przepustowości oraz zasobów. Dzięki temu poziom bezpieczeństwa jest wyższy, a cały proces ochrony prostszy. Obecnie w skład systemu Kolektywnej Inteligencji Panda Security wchodzi 4 miliony komputerów, a informacje w nim zgromadzone pochodzą z analizy ponad 11 milionów próbek złośliwego oprogramowania i ponad 100 milionów programów. Należy podkreślić, że ponad 94% próbek wszystkich nowych zagrożeń, które dotarły w 2007 roku do laboratorium PandaLabs, zostało wykrytych właśnie dzięki Kolektywnej Inteligencji.

Panda Security nagradza bezpiecznych
Użytkownicy, którzy przeprowadzą skanowanie swojego komputera i nie zostanie wykryty na nim żaden złośliwy kod, będą mogli wygrać iPoda Nano – raz w tygodniu.

www.infectedornot.com

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top