ABM Tool wskazało Obamę, teraz wskazuje…

Narzędzie, które trafnie przewidziało wynik wyborczy Baracka Obamy w 2008 roku, prognozuje zwycięstwo Bronisława Komorowskiego w pierwszej turze wyborów.

Z symulacji przeprowadzonej przez dom mediowy MPG, za pomocą narzędzia ABM Tool, które w USA w trakcie wyborów prezydenckich w 2008 roku przewidziało zwycięstwo Obamy z dokładnością 1% wynika, że przewidziana na czerwiec kampania wyborcza w mediach nie wpłynie znacząco na preferencje głosujących.

Przy założeniu, że każdy z dwóch głównych kandydatów do czasu wyborów umieści w telewizji spoty o sile 1000 GRP i w tych spotach będzie prezentował cechy, które są ważne dla Polaków w kontekście wyboru Prezydenta, to wybory już w pierwszej turze wygra Bronisław Komorowski z poparciem 55%. Jarosław Kaczyński w tym scenariuszu otrzyma 34% głosów, natomiast pozostali kandydaci otrzymają łącznie około 10% głosów, przy frekwencji na poziomie 68%.

Na podstawie wcześniej zrealizowanych badań w symulacji założono, że dla Polaków najważniejszymi cechami jakie powinien posiadać Prezydent są: charyzma, umiejętność dialogu oraz szeroko rozumiana reprezentacyjność. Bronisław Komorowski został gorzej oceniony na wymiarze charyzmy, zaś słabszym wymiarem Jarosława Kaczyńskiego okazała się być umiejętność dialogu.

Symulację wykonano przy pomocy narzędzia  ABM Tool, opartego na metodologii typu „agent-base”. Podstawową funkcją ABM Tool jest możliwość symulacji wpływu aktywności komunikacyjnej na świadomość i wizerunek oraz faktyczne wybory konsumentów. Dokładność  wyniku symulacji jest pochodną aktualnych badań, sondaży oraz sytuacji w kraju i ulega dynamicznym zmianom.

Wpisy promowane

  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...
  • Ezoteryka a karty Tarota
    Stawianie Tarota to praktyka, którą wykorzystuje bardzo wiele osób. Jest to jeden ze sposobów, który umożliwia sprawdzenie tego co nas ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry