Algorytmy matematyczne rozpoznają chorobę Parkinsona

Matematyk Max Little pracuje nad sposobami diagnozowania choroby Parkinsona poprzez analizę nagrań głosowych. W ramach udoskonalenia algorytmów używanych w badaniach, podczas konferencji TEDGlobal w Edynburgu, poprosił o pomoc i przeprowadzanie trzyminutowych rozmów telefonicznych w celu nagrania próbek głosów.

Algorytmy matematyczne rozpoznają chorobę Parkinsona 1Choroba Parkinsona jest aktualnie trudna do zdiagnozowania ze względu na brak możliwości zbadania za pomocą np. analizy krwi. Zauważalnym symptomem choroby są natomiast zaburzenia w artykułowaniu dźwięków. Na tym też bazuje Max Little realizując swoje badania.

Algorytmy Maxa Little mają aktualnie 86-procentowy współczynnik wykrywalności przy losowej próbie głosów oraz 99-procentowy współczynnik przy rozwiniętych stadiach choroby. Ogłoszona na TEDglobal prośba ma na celu zwiększyć ilość próbek ludzkich głosów o 10 tys. i tym samym przyczynić się do poprawy wykrywalności choroby Parkinsona.

Ogromnymi plusami metody opracowywanej przez Maxa Little jest nieinwazyjny sposób badania oraz niezwykle niski koszt samego badania. Rozmowy telefoniczne można przeprowadzić w takich państwach jak USA, Wielka Brytania, Kanada, Meksyk, Hiszpania, Argentyna i Brazylia.

Max Little zaczął badania nad matematycznym ujęciem głosu ludzkiego podczas pisania swojego doktoratu w 2003 roku. Pomysł połączenia jego badań z samą chorobą Parkinsona wyszedł od Andy’ego Grove’a, jednego z założycieli firmy Intel, który zapadając na parkinsonizm postanowił przeznaczać fundusze na badanie tej choroby. Dzięki zastosowaniu algorytmów Little’a poziom wykrywalności wzrósł z 50 proc. do 86 proc.

Wpisy promowane

  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...
  • Ezoteryka a karty Tarota
    Stawianie Tarota to praktyka, którą wykorzystuje bardzo wiele osób. Jest to jeden ze sposobów, który umożliwia sprawdzenie tego co nas ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry