Google nie zgadza się na „chińskiego Androida”

W miniony weekend Google oficjalnie wypowiedziała się na temat rozmów prowadzonych pomiędzy chińską firmą Alibaba i Acerem, które były na drodze do wprowadzenia na rynek telefonu obsługiwanego przez Aliyun OS. Google mocno się jednak sprzeciwia.

W ubiegłym tygodniu światło dzienne ujrzała informacja o rozmowach Alibaby i Acera, których rezultatem miało być udostępnienie na rynku chińskim telefonu opartego na Aliyun OS. Ostry sprzeciw w tej sprawie wystosowała firma Google, uznając system Aliyun OS jako „kalkę” Androida, który wykorzystuje rozwiązania znane z Android OS.

Google nie zgadza się na "chińskiego Androida" 1

Według informacji udostępnionych przez serwis giełdy amerykańskiej firma Google postawiła sprawę na ostrzu noża, zagrażając Acerowi odmówienia dalszej produkcji telefonów opartych na Androidzie.

W sobotę Andy Rubin z Google wypowiedział się oficjalnie w sprawie systemu Aliyun OS:

Zgadzamy się co do tego, że Aliyun OS nie jest częścią ekosystemu Android i nikt nie ma obowiązku aby jego produkty były kompatybilne z Androidem.

Faktem jest jednak to, że Aliyun OS używa Androida w zakresie rozwiązań technologicznych i narzędzi, dodatkowo sklep Aliyun OS zawiera aplikacje pochodzące bezpośrednio z Google Play (w tym także pirackie wersje aplikacji Google). Nie ma więc wątpliwości, że Aliyun OS jest oparty na platformie Android i wykorzystuje cięzką pracę, którą włożono w stworzenie całej infrastruktury związanej z Androidem.

Jeśli firmy chcą skorzystać z ekosystemu Androida i później dokonać wyboru czy ich produkty będą kompatybilne to nie ma w tym przypadku najmniejszych problemów, Google jest nawet w stanie służyć pomocą. Jeśli jednak firma nie chce współpracować z Open Handset Alliance to nie uzyska pomocy od Google i żadnej innej firmy zrzeszonej w OHA.

W związku z faktem, że Acer jest członkiem Open Handset Alliance – organizacji, która działa na rzecz rozwoju systemu Andorid – istnieje duże prawdopodobieństwo, że rozpatrywana premiera telefonu Acera z systemem Aliyun OS nie będzie miała miejsca w najbliższym czasie.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top