Apple prezentuje nowości [wideo, ceny, komentarz]

Podczas wczorajszego wystąpienia rozpoczynającego konferencję WWDC, firma Apple zaprezentowała szereg produktowych nowości. Nowe komputery i systemy operacyjne – co się pojawiło, czego zabrakło? Zapraszamy na przegląd nowości i kilka zdań komentarza.

Nowe MacBooki

Najważniejszą zaprezentowaną wczoraj nowością jest nowy MacBook Pro z ekranem Retina. Wyposażony został z procesory i7 (od 2.3GHz do 2.7Ghz) i do 16GB pamięci RAM. Dodatkowo ma dwa porty Thunderbolt i USB 3.0 oraz dysk SSD o pojemności do 768GB. Jak kształtują się ceny brutto nowego komputera?

  • 2.3GHz i7 / 8GB RAM / 256GB SSD – 10 199 zł;
  • 2.6GHz i7 / 8GB RAM / 512GB SSD – 12 999 zł;
  • 2.7GHz i7 / 16GB RAM / 768GB SSD – dostępny na zamówienie (w USA 3749 dolarów, czyli ok. 17 500 zł).

http://www.youtube.com/watch?v=Neff9scaCCI&list=UUE_M8A5yxnLfW0KghEeajjw&index=1

Odświeżono również starszą serię MacBooków Pro oraz MacBooków Air. Dodano procesory Ivy Bridge oraz porty USB 3.0. Lepsze są też karty graficzne (Intel HD Graphics 4000 i NVIDIA GeForce GT 650M). Laptopy można też wyposażyć w 8GB pamięci RAM. Jak kształtują się ceny?

MacBook Air:

  • 11.6″ / 1.7GHz i7 dual-core / 4GB RAM / 64GB SSD – 4 699 zł;
  • 11.6″ / 1.7GHz i7 dual-core / 4GB RAM / 128GB SSD –  5 099 zł;
  • 13.3″ / 1.8GHz i7 dual-core / 4GB RAM / 128GB SSD –  5 599 zł;
  • 13.3″ / 1.8GHz i7 dual-core / 4GB RAM / 256GB SSD –  6 999 zł.

MacBook Pro:

  • 13.3″ / 2.5GHz i5 dual-core / 4GB RAM/ 500GB HDD – 5 599 zł;
  • 13.3″ / 2.9GHz i7 dual-core / 8GB RAM / 750GB HDD – 6 999 zł;
  • 15.4″ / 2.3GHz i7 quad-core / 4GB RAM / 500GB HDD – 8 499 zł;
  • 15.4″ / 2.6GHz i7 quad-core / 8GB RAM / 750GB HDD – 10 199 zł.

OS X

Firma Apple zaprezentowała również ostateczną wersję nowego systemu operacyjnego – Mountain Lion. Pojawiła się większa integracja z serwisami społecznościowymi (głównie z Facebookiem), nowy system powiadomień. Będzie również opcja dyktowania tekstu – w edytorze, kliencie poczty elektronicznej czy w komunikatorach.

Pojawiła się również opcja Power Nap. Nowe MacBooki Pro i MacBooki Air podczas uśpienia, będą mogły aktualizować system oraz aplikację czy wykonać kopię zapasową.

Nowy system dostępny będzie w lipcu za niespełna 20 dolarów.

Uaktualniono również platformę iCloud. „Chmura” obejmie także aplikację wiadomości, przypomnienia oraz notatki. Jest też możliwość synchronizacji otwartych kart przeglądarki pomiędzy urządzeniami.

iOS6

Pokazano również nową wersję mobilnego systemu Apple. iOS6 zadebiutować ma jesienią, obecnie dostępna jest testowa wersja dla twórców oprogramowania.

Mieszkańcy USA ucieszą się z aktualizacji głosowego asystenta. Siri powiadomi teraz o wynikach sportowych, pomoże wybrać restaurację czy uruchomić daną aplikację. System posiadać będzie również większą integrację z Facebookiem, podobnie jak do tej pory integrował się z Twitterem.

Zaktualizowano funkcję telefonu. Użytkownicy będą mogli odpowiedzieć na połączenia za pośrednictwem wiadomości tekstowej lub ustawić sobie przypomnienie o nieodebranym połączeniu. Pojawiła się również opcja „nie przeszkadzać”, która uchroni przed głośnymi powiadomieniami.

Apple prezentuje nowości [wideo, ceny, komentarz] 1

FaceTime, możliwość prowadzenia rozmów wideo będzie dostępna także przez sieć telefoniczną (do tej pory tylko po Wi-Fi). Do przeglądarki Safari dodano możliwość synchronizacji otwartych zakładek oraz możliwość dodawania zdjęć do serwisów społecznościowych.

Nowy Mail.app to możliwość dodawania zdjęć i materiałów wideo do wiadomości oraz opcja oznaczenia wybranych kontaktów jako VIP. Ciekawie zapowiada się nowa aplikacja, Passbook. Pozwala ona przechowywać elektroniczne bilety, karty podarunkowe, kupony.

Najważniejsza zmiana dotyczy wbudowanych map. Firma Apple odeszła od map Google. Nowe mapy to informacje o korkach, raporty o wydarzeniach na drodze, nawigacja głosowa krok po kroku, integracja z Siri. Pojawiły się mapy 3D i rzuty satelitarne.

Apple prezentuje nowości [wideo, ceny, komentarz] 2

Okiem Redakcji

Dawid: podoba mi się konsekwencja 

Zaprezentowane wczoraj nowości nie są w moim odczuciu rozczarowaniem. Ci, którzy spodziewali się nowej odsłony iPhone’a czyli iTelewizora nie powinni narzekać. Nowy MacBook Pro to ogromna zmiana jakościowa, prawdziwy hit konferencji, przy którym inne ogłoszenia wypadły blado.

Firma Apple wysłała wczoraj jasny komunikat: nowy MacBook Pro, cieńszy, z niesamowitym ekranem, imponującymi podzespołami to przyszłość rynku przenośnych komputerów. Starsza linia MacBooków będzie moim zdaniem powoli wygaszana i ostatecznie zniknie jak zniknął plastikowy MacBook jakiś czas temu.

Zaskakiwać może tylko lekkie odświeżenie stacjonarnych komputerów Mac Pro, o którym na konferencji nie wspomniano. Widać, że Apple skupia się na rozwiązaniach mobilnych. Być może nowa ich odsłona pojawi się jesienią, przy okazji premiery iOS6 i (zapewne) nowego iPhone’a.

Głęboka integracja systemów operacyjnych także nie powinna zaskakiwać. Kto wie czy za jakiś czas systemy nie zostaną ostatecznie połączone. Już teraz iOS i OS X dzielą ze sobą wiele funkcji, dając użytkownikowi dostęp do niespotykanego w żadnych innych rozwiązaniach ekosystemu.

Rozwiązania Apple ewoluują. Niektórym zabrakło może rewolucji na miarę pojawienia się iPada, ale mnie pokazane nowości satysfakcjonują. Podoba mi się konsekwencja z jaką Apple rozwija swoje produkty i usługi.

Sylwester: spore zaskoczenie

Jeśli iOS5 niektórzy mogli postrzegać jako próbę wprowadzenia sprawdzonych rozwiązań z Androida to iOS6 może być sporym zaskoczeniem z dwóch powodów.

Pierwszy to mapy – plotki co prawda wskazywały na możliwość rezygnacji z map dostarczanych przez Google, jednak to co zobaczyliśmy mogło zaskoczyć, a opis „Apple designed” wskazuje tylko, że obok samych danych dla użytkownika liczą się również walory estetyczne.

Drugim zaskoczeniem jest integracja z Facebookiem. Apple, które nie stara się tworzyć swoich rozwiązań społecznościowych najpierw postawiło na Twittera, teraz brata się z Facebookiem. Czym jest ta integracja? Dla użytkownika jedną z najważniejszych korzyści będzie na pewno synchronizacja książki adresowej. I łatwiejsze dzielenie się treściami.

Pozostałe usługi, które wczoraj zaprezentowano są na pewno ciekawe, wydaje się jednak, że może być problem z ich szerszym rozpowszechnieniem. Siri jest świetna, jednak jest bezużyteczna na polskim rynku. Passbook umożliwiający przechowywanie różnych biletów i kuponów w formie elektronicznej jest ciekawy. I chyba nic poza tym. Skrzynka pocztowa ze statusem VIP jest tylko kopią pomysłu znanego z Gmail. Miejmy nadzieję, że udaną.

Świetnym rozwiązaniem jest natomiast propozycja zmiany wyglądu okna odbierania telefonu. Zamiast tradycyjnej czerwonej i zielonej słuchawki mamy dodatkowe opcje – odpowiedź przez SMS i przypomnij później. Uzupełnieniem jest status Do Not Disturb – umożliwiający wyłączenie wszystkich powiadomień i przychodzących rozmów we wskazanych godzinach.

iOS na pewno jest krokiem naprzód i wskazuje, że serwisy społecznościowe wciąż zyskują na znaczeniu.

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top