Będziemy mieli standard płatności mobilnych!

Opublikowano: 12 maja 2014. Kategoria: Rynek. Tagi: , , , , , , ,

Krajowa Izba Rozliczeniowa oraz Polski Standard Płatności podpisały umowę o współpracy w zakresie płatności mobilnych i stworzeniu jednolitego standardu płatności mobilnych. Do porozumienia przystąpiło sześć banków.

Zgodnie z założeniami porozumienia KIR S.A. zapewni infrastrukturę teleinformatyczną niezbędną do realizacji przedsięwzięcia, a docelowo będzie realizowała pełną obsługę operacyjną systemu płatności mobilnych. Nowy standard płatności mobilnych będzie cechować się przede wszystkim niskimi kosztami transakcji oraz bogatymi możliwościami – od transakcji w bankomatach, terminalach, sklepach internetowych czy przelewów na numer telefonu.

Zrzut ekranu 2014-05-12 o 09.57.34

W październiku 2013 r. Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski i KIR S.A. zawarły porozumienie w sprawie budowy jednolitego standardu płatności. Na mocy tego porozumienia została powołana spółka PSP, która będzie zarządzać systemem płatności mobilnych, a także będzie odpowiedzialna za autoryzację i rozliczanie płatności mobilnych realizowanych w terminalach płatniczych, bankomatach i w Internecie. Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A. będzie natomiast realizować obsługę przepływów finansowych w ramach systemu, czyli dokonywać rozrachunku płatności mobilnych.

Rozrachunek tych płatności będzie się odbywał z wykorzystaniem systemu ELIXIR, natomiast obsługa płatności mobilnych typu P2P będzie realizowana w prowadzonym przez KIR S.A. systemie płatności natychmiastowych Express ELIXIR z wykorzystaniem utrzymywanej przez PSP bazy aliasów, pozwalającej na identyfikację numeru NRB przelewu w oparciu np. o numer telefonu. KIR S.A. zapewni infrastrukturę teleinformatyczną niezbędną do realizacji przedsięwzięcia oraz dostosuje system OGNIVO do obsługi reklamacji związanych z systemem płatności mobilnych.

Sylwester KozakBędziemy mieli standard płatności mobilnych!

Podziel się!

O autorze

Sylwester Kozak

Facebook Twitter Google+

Specjalista w zakresie marketingu opartego o promocję wiedzy i doświadczenia. Aktywnie prowadzi własne jak i zlecone serwisy internetowe. Przygotowuje koncepcje biznesowe i analizy rynkowe nowych projektów. Ma praktyczne doświadczenie z zakresu promocji, eCommerce, e-PR, SEO, SEM i prowadzenia projektów internetowych.