Będziemy mieli standard płatności mobilnych!

Krajowa Izba Rozliczeniowa oraz Polski Standard Płatności podpisały umowę o współpracy w zakresie płatności mobilnych i stworzeniu jednolitego standardu płatności mobilnych. Do porozumienia przystąpiło sześć banków.

Zgodnie z założeniami porozumienia KIR S.A. zapewni infrastrukturę teleinformatyczną niezbędną do realizacji przedsięwzięcia, a docelowo będzie realizowała pełną obsługę operacyjną systemu płatności mobilnych. Nowy standard płatności mobilnych będzie cechować się przede wszystkim niskimi kosztami transakcji oraz bogatymi możliwościami – od transakcji w bankomatach, terminalach, sklepach internetowych czy przelewów na numer telefonu.

Zrzut ekranu 2014-05-12 o 09.57.34

W październiku 2013 r. Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, ING Bank Śląski, mBank, PKO Bank Polski i KIR S.A. zawarły porozumienie w sprawie budowy jednolitego standardu płatności. Na mocy tego porozumienia została powołana spółka PSP, która będzie zarządzać systemem płatności mobilnych, a także będzie odpowiedzialna za autoryzację i rozliczanie płatności mobilnych realizowanych w terminalach płatniczych, bankomatach i w Internecie. Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A. będzie natomiast realizować obsługę przepływów finansowych w ramach systemu, czyli dokonywać rozrachunku płatności mobilnych.

Rozrachunek tych płatności będzie się odbywał z wykorzystaniem systemu ELIXIR, natomiast obsługa płatności mobilnych typu P2P będzie realizowana w prowadzonym przez KIR S.A. systemie płatności natychmiastowych Express ELIXIR z wykorzystaniem utrzymywanej przez PSP bazy aliasów, pozwalającej na identyfikację numeru NRB przelewu w oparciu np. o numer telefonu. KIR S.A. zapewni infrastrukturę teleinformatyczną niezbędną do realizacji przedsięwzięcia oraz dostosuje system OGNIVO do obsługi reklamacji związanych z systemem płatności mobilnych.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Expert Summit 2021
04.11.2021
Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry