Chrome Web Store w październiku

Na początku bieżącego roku firma Google poinformowała o planach uruchomienia Chrome Web Store, sklepu z aplikacjami webowymi. Serwis 1up opublikował kilka bliższych informacji na temat projektu, pochodzących z konferencji korporacji zorganizowanej dla twórców aplikacji. Sklep ruszyć ma w październiku.

Chrome Web Store pełnymi garściami czerpać ma z sukcesu firmy Apple i jej App Store przeznaczonego dla urządzeń mobilnych. Widać to choćby po projekcie graficznym sklepu – podobne ikony, sekcje, układ. Ciekawie zapowiada się funkcja „Apps your friends like” – być może Google chce określać jakie oprogramowanie wybrały osoby znajdujące się w naszych kontaktach w Gmail’u czy Buzz.

Chrome Web Store w październiku 1W odróżnieniu od Apple jednak, firma Google nie będzie pobierała 30 proc. prowizji. „Zadowoli się” ok. 5 proc. opłatą. Czy okaże się to magnesem dla twórców aplikacji, którzy będą mogli zachować większą część zysków w swoich kieszeniach?

Sklep ma również wspierać takie rozwiązania jak subskrypcje, darmowe okresy testowe czy płatności wewnątrz aplikacji. Na starcie będzie można robić zakupy na całym świecie za pośrednictwem Google Checkout ale tylko w dolarach amerykańskich. W pierwszej połowie 2011 roku ma pojawić się możliwość płacenia innymi walutami.

To co ma jeszcze odróżniać Chrome Web Store od Apple App Store to auto-akceptacje, czyli brak długiego i kontrowersyjnego okresu podejmowania odgórnej decyzji czy dana aplikacja „nadaje się” do udostępnienia użytkownikom.

Chrome Web Store wpisywać ma się w długofalową strategię odpierania ataków dwóch obecnie największych konkurentów Google – Facebook’a i Apple (odpowiednio na polach społecznościowym i mobilnym). Popularyzacja aplikacji webowych jest również kluczowe dla rynkowego sukcesu nadchodzącego Chrome OS, który ma być znaczącą alternatywą dla Microsoft Windows, czy Mac OS X. Ale przekonanie do nich użytkowników końcowych wcale nie musi być takie proste.

Źródło i grafika: 1up

Wpisy promowane

Najnowsze wpisy

Scroll to Top