Czeski startup na podbój ameryki

Rzadko zdarza się, by startupy z naszej części Europy zyskiwały międzynarodowe uznanie i – co dla nich zapewne najważniejsze – finansowanie z rąk największych graczy VC. Cieszy tym bardziej, że serwis Good Data, założony w Czechach a obecnie z centralą w San Francisco, zyskał właśnie 2,5 mln dolarów w drugiej rundzie wsparcia.

Założyciel serwisu Roman Stanek jest przykładem złotego dziecka. Swój pierwszy startup, NetBeans (narzędzia programistyczne), sprzedał Sunowi za 10 mln dolarów; kolejny, Systinet (zarządzanie usługami w ramach architektury SOA), kupiła firma Mercury Interactive/HP za 105 mln. Jednym z elementów jego sukcesu jest sprawne zarządzanie projektami „w rozjazdach”: zarówno w Czechach jak i USA.

Inwestorami jego nowego projektu – Good Data – zostali Marc Andreessen, Ben Horowitz, OATV i General Catalyst. Łącznie serwis zyskał już 4,5 mln dolarów na rozwój.

Good Data walczy o swoją pozycję na bardzo lukratywnym rynku analizy danych. Sektor ten jest zdominowany przez potężne korporacje takie jak IBM i przejęty przez niego Cognos, SAP ze swoim Business Objects czy Oracle za pomocą Hyperiona. Firmy płacą tysiące dolarów za oprogramowanie, a dodatkowo wysokie roczne opłaty z tytułu utrzymania. Tymczasem Good Data oferuje rozwiązanie oparte na chmurze – i to za darmo.

Czeski startup na podbój ameryki 1

Choć „za darmo” nie potrwa wiecznie. Obecnie serwis jest w fazie otwarte bety i nie pobierana jest żadna opłata za jego testowanie. W końcu jednak pojawią się one – choć na razie nie wiadomo w jakiej formie. Jak jednak zapowiadają twórcy Good Data: będzie to bardzo, bardzo konkurencyjna oferta.

Firma Staneka działa całkowicie w oparciu o usługi Amazon i przechwala się tym, że nie posiadają na własność ani jednego serwera. To pozwala na obniżenie kosztów stałych do minimum i niezbędnych nakładów inwestycyjnych niemal do zera.

Cieszy sukces Good Data. Cieszy również to, że i nasze startupy są coraz odważniejsze w myśleniu większej niż tylko lokalna skala funkcjonowania. Być może już niedługo więc doczekamy godnej reprezentacji krajowej myśli technicznej w międzynarodowym ujęciu?…

Za: TechCrunch

admagazine.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top