Przedsiębiorczość to prawdziwy temat rzeka. Pojęcie to posiada tak wiele aspektów, że może być rozpatrywane na przynajmniej kilku płaszczyznach. My będziemy zajmować się pojęciem przedsiębiorczości, którą powinien posiadać każdy dobry szef. Podkreślimy rolę znajomości prawa, terminów księgowych i zarządzania zasobami ludzkimi. Jak więc nauczyć się przedsiębiorczości ? Jakiej wiedzy wymagają inni od przedsiębiorczego szefa ? Portal dlaszefa.pl odpowiada na masę pytań stawianych przez szefów w całej Polsce, dzięki którym każdy z przedsiębiorców, może stać się szefem z realną wiedzą.
Co wiemy o przedsiębiorczości?
Według encyklopedii zarządzania przedsiębiorczość to cecha działania zmierzającego do zapewnienia racjonalnej i efektywnej koordynacji zasobów gospodarczych firmy. Już od początków XIX wieku pojęcie to poddawane było wielu rewolucjom. Rozwój gospodarki, zmiany polityczne i prawne – wszystko to ma wpływ na genezę i rozumienie tego pojęcia.
Co oznacza przedsiębiorczość potocznie?
Potocznie słowo „przedsiębiorczy” rozumiemy jako zaradny, pomysłowy i innowacyjny. Przedsiębiorczość to także instytucja, która pozwala na rozwój własnego biznesu i wcielanie innowacyjnych i kreatywnych pomysłów w życie, a przy okazji czerpanie z tego korzyści – nie tylko tych majątkowych. Jesteśmy również w 100% przekonani, że przedsiębiorczość to także cecha, którą powinien posiadać każdy szef, manager , a nawet pracownik. Przedsiębiorczość jest więc tematem dla każdego. Jest to temat uniwersalny, a wiedza z tego zakresu jest przydatna nie tylko w pracy, lecz w różnych sytuacjach życiowych.
Co pomaga na co dzień w byciu przedsiębiorczym?
- umiejętność ryzykowania,
- podejmowanie niekonwencjonalnych działań,
- wiara w siebie i swoje pomysły ,
- realizacja postawionych sobie zadań,
- zarządzanie z głową organizacją swojego przedsięwzięcia.
Co realnie oznacza słowo przedsiębiorczość?
Mimo, że nie jest to słownikowa definicja, można zaryzykować stwierdzenie, że przedsiębiorczość jest synonimem słowa rozwój. W realnym postrzeganiu tego pojęcia przedsiębiorczości powinien uczyć się każdy człowiek, już od najmłodszych lat. To co nas otacza to przede wszystkim gospodarka rynkowa – to w niej każdy musi się odnaleźć oraz znaleźć drogę, która kolokwialnie mówiąc – będzie się opłacać.
Przedsiębiorczość realnie, ma także wiele wspólnego z zawziętością. Udane pomysły – wcielanie w gospodarkę rynkową innowacyjnych firm. Wszystko to łączy się z tym, że trzeba się „uprzeć”, że droga, która została wyznaczona podczas budowania biznesplanu będzie przekroczona w całości.
Doświadczenie uczy, że jedni idą dalej w momencie, gdy ktoś inny się poddaje. W przedsiębiorczości ważny jest upór w tym, że rozwiązanie zawsze można znaleźć, a zrobienie nawet jednego kroku w tył, nie oznacza tego, że należy się poddać – wręcz przeciwnie. Krok do tyłu powinien być motywatorem, aby zrobić kolejne dwa, do przodu. Przedsiębiorczość bowiem, to także ciężka praca nad sobą i swoim pomysłem, która powinna jeszcze bardziej natężyć się w momencie, gdy coś nie idzie zgodnie z założonym na początku planem.
Realna przedsiębiorczość to także stworzenie planu działania. Człowiek przedsiębiorczy, to człowiek zorganizowany, przygotowany na każdą ewentualność oraz taki, który rozpoczęte tematy zamyka dopiero, gdy cel zostanie osiągnięty.
Uczeni psychologowie, słowo „przedsiębiorczość” łączą także z pokorą. Dlaczego? Jest ona potrzebna każdemu przedsiębiorcy, na początku drogi do sukcesu. Nigdy nie można od razu zakładać, że bez żadnych przeszkód, gładko dojdziemy do celu, stworzymy firmę i zaczniemy na niej zarabiać. Pokora jest więc nieodłącznym czynnikiem bycia osobą przedsiębiorczą. Bez niej, nie zbudujemy swojego biznesu, bo zbyt duża pewność siebie może zgubić w kulminacyjnym momencie.
Może inicjatywa ? Jesteśmy zdecydowanie na tak.
Inicjatywa – to od niej wszystko się zaczyna. Jeżeli ktoś potrafi ją wcielić w życie, jest już bliski bycia naprawdę przedsiębiorczą osobą. Co oznacza jednak przedsiębiorczość dla ludzi uczonych z zakresu ekonomii ? To przede wszystkim organizowanie jeszcze efektywniejszych form organizacyjnych, wprowadzanie na rynek nowości i podbój tego rynku nowymi produktami i usługami.
Przedsiębiorczość do tego, aby mogła się rozwijać potrzebuje rynku – miejsca, w którym będzie mogła żonglować swoimi procesami. Możemy więc spotkać ją w gospodarstwach domowych, czy instytucjach państwowych – nie tylko w prywatnych przedsiębiorstwach.
W przedsiębiorczości zawsze chodzi o to, aby poniesione koszty, były zdecydowanie mniejsze niż przychód, który dzięki nim został uzyskany. Przedsiębiorczość to cecha, która powinna przysporzyć skuteczności działania, a także umiejętność radzenia sobie z rynkową konkurencją.
Przedsiębiorczość – jest ciągle aktywna.
Przedsiębiorczość to również bycie z nią na bieżąco. Nie ma takiej możliwości, aby obracać się na rynku gospodarczym i nie być na bieżąco z nowinkami ze Świata. Potrzebne jest badanie konkurencji, szukanie nowych rozwiązań i zainteresowanie dziedziną pod każdym kątem. Bardzo często potocznie się mówi: „Jeśli będziesz robił to co kochasz, nie przepracujesz w życiu ani jednego dnia”. Człowiek przedsiębiorczy, który będzie działał z pasją, stworzy firmę, która przyniesie korzyści jemu, a także osób które będą korzystały z tych produktów/usług. Taka osoba będzie dbała o swoich pracowników i inwestowała nie tylko w swoje prywatne plany, ale i rozwój swojej firmy – największego priorytetu.
Czy można nauczyć się przedsiębiorczości?
Nauka o przedsiębiorczości mówi, że naprawdę można zdobyć odpowiednią wiedzę, którą następnie można wcielać w życie. Oprócz wiedzy i zaangażowania, ważną rolę odgrywają również predyspozycje do odpowiedniego zarządzania – organizacją formy i jej pracownikami. Nie można jednak popadać w schematy i bać się zaryzykować, gdy ma się świetny pomysł na biznes tylko dlatego, że boimy się być „złym” szefem.
Polecamy : https://www.youtube.com/watch?v=DjJqjEeEMNY
Jak pogodzić bycie przedsiębiorczym z zarządzeniem zasobami ludzkimi?
Encyklopedia zarządzenia mówi, że zarządzenie zasobami ludzkimi to przede wszystkim działania i organizacja związana z pozyskaniem, rozwojem i utrzymaniem siły roboczej, która będzie działała efektywnie na rzecz firmy. Stwierdzenie to, jest oczywiście jedynie podstawowe. Termin zarządzania zasobami ludzkimi jest równie rozwinięty, co sama przedsiębiorczość. Najważniejsze jest, aby pamiętać że pozyskiwanymi zasobami mimo nazwy – nie są sami ludzie , lecz umiejętności, doświadczenie i zdolności jakie posiadają. Zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko organizacja czasu pracy i wyznaczania zadań podporządkowanym pracownikom. To także dbanie o dobry wizerunek firmy i dobre relacje w zależności pracownik -> pracownik. Efektywne zarządzanie nie jest możliwe bez odpowiedniego motywowania oraz wspierania ludzi. Jest to kolejna cecha, która ściśle łączy się z przedsiębiorczością i którą powinien posiadać każdy szef.
Organizacja pracy pracowników oraz utrzymywanie z nimi i pomiędzy nimi odpowiednich stosunków nie należy do rzeczy łatwych. Nie ma jednego uniwersalnego modelu, według którego może działać każdy szef i który ktoś może podać „na tacy”. Podejście do pracownika, inwestycja w jego rozwój i utrzymywanie dobrych relacji zależy od specyfiki firmy oraz warunków pracy. Istnieje wiele metod oraz koncepcji, na których można się oprzeć, jednak to indywidualne podejście jest najczęściej kluczem do sukcesu.
Jak stać się przedsiębiorczym?
Najbardziej popularnym źródłem wiedzy obecnie jest internet. To tutaj możemy znaleźć informacje niemal na wszystkie tematy. W przypadku chęci dokształcenia się z zakresu tematów przedsiębiorczych, zawsze warto sprawdzać bieżące wiadomości, zmiany w prawie i księgowości oraz stosować się do zaleceń osób, którym sukces już udało się osiągnąć. Wiele uczelni proponuje kierunki takiej jak : zarządzenie, ekonomia, zarządzanie zasobami ludzkimi. Jeśli „przedsiębiorczość” jest w kręgu naszego zainteresowania – na pewno tam, możemy nabyć realną wiedzę na ten temat. Co jeśli nie mamy już czasu na studia ? Liczy się również śledzenie wszelkich nowinek i codziennych zmian, które wcale nie jest łatwe. Praktycznie każdego dnia zmienia się przynajmniej kilka przepisów, a dotrzymanie terminów księgowych lub urzędowych spędza sen z powiek, nie jednemu przedsiębiorcy. Skąd więc wziąć wszystkie potrzebne informacje do prowadzenia biznesu ? Jak być czujnym i zawsze na czasie ? Jak nie pozwolić wyprzedzić się konkurencji? Znaleźliśmy rozwiązanie na wszystkie z powyższych pytań i problemów.
Czym jest portal dlaszefa.pl? Miejscem dla każdego przedsiębiorcy.
Portal dlaszefa.pl – jest wiarygodnym i rzetelnym źródłem informacji dla przedsiębiorców – dla każdego szefa. Tematyka tego bloga eksperckiego to przede wszystkim: prawo i księgowość, ale również niezwykle istotne, codzienne i lifestylowe porady, dzięki którym nie raz uratujesz swoje spotkanie biznesowe i relacje z podwładnymi czy kontrahentami. Portal został stworzony z myślą o każdym szefie, który chce być na bieżąco z nowinkami ze Świata biznesu, ale przede wszystkim zawsze chce być poinformowany na temat jakichkolwiek zmian w zakresie prawa handlowego czy gospodarczego. Portal dlaszefa.pl to projekt, który udziela odpowiedzi na pytania, z którymi każdego dnia boryka się prawdziwy szef – ten, który walczy o swoje przedsiębiorstwo, o swój innowacyjny pomysł, o rozwój siebie i swoich pracowników. dlaszefa.pl to strona dla ludzi z pasją i pomysłem, którzy cenią obiektywne informacje i chcą być z nimi na bieżąco.
W artykułach zawartych na portalu możemy znaleźć porady na temat przeprowadzania procesu rekrutacyjnego (http://dlaszefa.pl/10-pytan-ktore-koniecznie-powinienes-zadac-potencjalnemu-pracownikowi/) lub najlepszych miejsc na biznesowy obiad (http://dlaszefa.pl/ranking-10-najlepszych-restauracji-w-stolicy-idealnych-na-spotkanie-biznesowe/).
Ważne jest to, że znajdziemy przede wszystkim najnowsze nowelizacje w zakresie prawa i księgowości. Każdy artykuł jest tworzony w oparciu o rzetelne informacje i doświadczenie w tematach, na których przedsiębiorczość się opiera. Możemy więc znaleźć informacje na temat spółek (http://dlaszefa.pl/kto-odpowiada-za-zobowiazania-spolki-kapitalowej-w-organizacji/), ale i także znajdziemy informacje dla każdego księgowego (http://dlaszefa.pl/uproszczenia-w-podatkach-dla-malych-oraz-jednoosobowych-firm-w-2017-roku/ ).
Wpisy promowane
- 5 kluczowych powodów, dla których warto zainwestować w system ERPSystemy ERP przydatne są z wielu powodów. Ich głównym zadaniem jest ułatwienie zarządzania firmami, których działanie opiera się na współpracy ...
- Co zrobić, aby zwiększyć swoją szansę na otrzymanie pracy w IT?Szukasz pracy w sektorze nowoczesnych technologii i zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby zwiększyć szansę na otrzymanie wymarzonej posady? Przede ...
Wydarzenia
4. Data Economy Congress
07.10.2024 - 08.10.2024
CyberTrust 2024
07.10.2024 - 08.10.2024
AI Biznes Forum
29.10.2024 - 30.10.2024
Najnowsze wpisy
- Webinary jako Nowa Forma Dochodu: Analiza Polskiego RynkuW tym roku najbardziej dochodowy polski webinar dotyczył ratownictwa medycznego i zarobił ponad 83 tys. zł. Wydarzenia online z branży ...
- Raport „E-commerce w Polsce 2024” – Stabilny odsetek polskich internautów kupujących onlineWedług najnowszego raportu „E-commerce w Polsce 2024”, odsetek polskich internautów dokonujących zakupów online utrzymuje się na stabilnym poziomie. W 2023 ...
- IdoSell nawiązuje współpracę z AdyenIdoSell, znana platforma e-commerce w Polsce, ogłosiła strategiczną współpracę z Adyen, globalną platformą technologii finansowych. W ramach tej współpracy Adyen ...
- Raport – handel opiniami w sieciFirmy sprzedające w sieci walczą coraz zacieklej o klientów. A ponieważ aż 95% internautów przed zakupem sprawdza recenzje, to niektóre ...
Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.