Digitalizacja amerykańskich dzieł drukowanych zalegalizowana?

Po siedmiu latach prawnych potyczek doszło do porozumienia pomiędzy firmą Google i Amerykańskim Stowarzyszeniem Wydawców (AAP) w sprawie dokonania przez Google digitalizacji książek i czasopism z zasobów amerykańskich bibliotek.

Digitalizacja amerykańskich dzieł drukowanych zalegalizowana? 1Warunki porozumienie pomiędzy AAP i Google nie zostały ujawnione, wiadomo jednak, że Google będzie uznawać prawa i interesy posiadaczy praw autorskich. W związku z tym amerykańscy wydawcy będą mieli realny wpływ na to, czy dzieła przez nich wydane ujrzą światło dzienne w projekcie Google.

Inicjatywa Google, znana pod nazwą Library Project, w swych założeniach ma udostępnić szerszemu gronu czytelników przede wszystkim książki i czasopisma, które nie są aktualnie dostępne na rynku księgarskim i znajdują się tylko i wyłącznie w amerykańskich bibliotekach.

Library Project oprócz podstawowych informacji na temat zeskanowanych publikacji będzie również oferować pełne wersje zeskanowanych książek poprzez sklep Google Play. W założeniu będzie również istniała możliwość podawania wydawcom statystyk dotyczących sprzedawanych pozycji, co jest ukłonem wobec wydawnictw zrzeszonych w AAP.

Digitalizacja amerykańskich dzieł drukowanych zalegalizowana? 2

Spór pomiędzy wydawcami i Google zamyka pierwszy etap legalizacji Library Project. Na rozwiązanie czeka jeszcze spór z autorami publikacji, zrzeszonymi w Authors Guild. Jeżeli do tego dojdzie będzie to drugi ogólnokrajowy sukces Google w zakresie digitalizacji zasobów bibliotecznych. Pierwszym pozytywnym porozumieniem było rozwiązanie sporu z francuskimi pisarzami i wydawcami, o którym informowaliśmy w czerwcu.

Firma Google została pozwana w sprawie Library Project w 2005 roku przez pięciu największych wydawców na rynku amerykańskim: Simon&Schuster, Penguin USA, John Wiley&Sons, McGraw-Hill oraz Pearson Education. Firma z Mountain View została oskarżona o ignorowanie praw autorskich, digitalizacje dzieł i udostępnianie ich w domenie publicznej.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top